Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

30.03.2019
A+
A-
Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

Stresli veya endişeli olduğunuz zamanlarda tırnak yemek gibi bir alışkanlığınız mı var? Bu kötü alışkanlık dişlerinize ve tırnaklarınıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bakteriler ve virüsler tırnaklarınızdan ağzınıza ve yüzünüze geçerek sizi enfeksiyonlar karşı daha hassas hale getirir ve çok çabuk hastalanırsınız.

İnsanlar neden tırnaklarını yiyorlar? Tırnak Yemek nasıl bırakılır? Bu alışkanlıktan nasıl vazgeçebilirim? Gibi soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tırnak Yemek Neden Kötü Bir Davranış?

Tırnak yiyorsanız artık bu davranışı bırakmanız için sizlere çeşitli nedenler sunduk. Bu nedenler üzerine bile tırnak yemeyi kesebilirsiniz. Tırnak yemenin zararlarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 • Tırnaklarınız anormal şekilde çıkabilir: Tırnaklarınızı yediğiniz taktirde şekilleri ortadan kaybolur ve doğal bir tırnak ortadan kalkar. Eğer tırnak yemeyi bırakırsanız tırnaklarınız doğal bir görünüm kazanır.
 • Gülüşünüzü bozabilir: Evet tırnak yemek gülüşünüzü bozabilir. Tırnaklarınızı yerken dişlerinizde çatlama veya kırılma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Zamanla tırnak yemek çenenizde sorunlara da neden olabilir.
 • Hastalıkları tetikleyebilir: Elleriniz mikroplar için çok güzel bir yuva haline gelmiştir. Bu mikroplar tırnaklar arasında gizli bir şekilde barınabilir. Tırnaklarınızı yediğiniz zamanda bu mikroplar vücudunuza girebilir ve hastalanma riskinizi artırabilir.
 • Sosyal utanç: Tırnak yemek başkalarının yanında yapılabilecek bir davranış değildir. Bu gibi davranışlar sizin toplumdan uzak kalmanıza neden olabilir. Kimi zaman ellerinizi arkadaşlarınızın yanında gizlemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Tırnaklarınıza ve çevresindeki dokulara zarar verir: Tırnak yediğinizde tırnaklarınız zarar görür, aynı zamanda tırnaklarınız zarar görürken çevresindeki dokularda zarar görür. Cilt sorunlarına neden olabilir.
 • Dişeti yaralanmalarına neden olabilir: Tırnak yediğiniz zaman tırnaklarınızı sivri ve dağınık tarafları diş etine, diş köklerine, oral enfeksiyonlara ve oral yaralanmalarına neden olabilir.
OKU  Kişisel Bakımda Yerli Marka; Eyüp Sabri Tuncer

Artık tırnak yemek alışkanlığınızı neden bırakmanız gerektiğini biliyorsunuz! Ama bu tuhaf alışkanlığa neyin sebep olabileceğini hiç merak ettiniz mi? Hadi öğrenelim.

Tırnak Yemenin Nedenleri Nelerdir?

Tırnak yemek altta yatan bir sağlık durumunun bir işareti olabilir. Geçici tırnak yemek alışkanlığı nispeten pek zarar vermez. Ancak bazı durumlarda tırnak yeme alışkanlığı uzun vadeli bir problem haline gelebilir.

Tırnaklara ve çevresindeki dokulara zarar vermeye devam eden kontrol edilemeyen tırnak yemek, tımar bozukluğu olarak kabul edilir. Genellikle onikofagji veya onikhopji olarak adlandırılır. Bu durum ”obsesif – kompulsif ve ilişkili bir bozukluk” olarak sınıflandırılmıştır.

Tırnak yemenin diğer olası nedenleri;

 • Duygusal veya zihinsel stres
 • Sinirlilik
 • Kaygı
 • Sıkıntı
 • Açlık
 • Güvensizlik
 • Hayal Kırıklığı

Çocuklarda, tırnak yeme vak’alarının çoğu kaygı ve can sıkıntısının bir sonucudur. Bazı çocuklar  bu alışkanlığı oldukça sakinleştirici bulma eğilimindedir.

Gördüğünüz gibi, tırnak yemeyi tetikleyen bir dizi faktör olabilir. Tırnak yemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz bu alışkanlık tırnaklarınıza zarar vermeye başladıysa, durumunuzun altta yatan nedenini belirlemek için tıbbi yardım almanız önerilir.

Stres ya da endişe zamanlarında tırnaklarınızı yiyorsanız ve bu durumu durdurmak istiyorsanız işte size yardımcı olabilecek birkaç püf noktası.

Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

Tırnaklarınızı Kısa Tutun

Tırnaklarınızın kısa kesilmesi ve düzenli tutulmaları, tırnak yemeyi önlemenin en iyi yollarından biridir. Kısa olan tırnaklarınızı yemek zorunda kalmayacaksınız ve tırnaklarınız düzenli bir şekilde çıkacaktır.

Tırnaklarınız Temiz Tutun

Kendinizi şımartın ve güzel bir manikür yaptırın. Manikür ellerin yanı sıra tırnakların çekici görünmesini de sağlayabilir. Böylelikle manikürü mahvetmek istemediğinizden tırnaklarımızı yemek zorunda kalmayacaksınız.

Sebeplerini Kontrol Edin

Tırnaklarınızı neden yediğinizin sebeplerini öğrenin. Sıkıldığınızda mı tırnak yiyorsunuz? Yoksa düz kaygı mı sebep oluyor? Yapılan çalışmalar insanların sıkıldıklarında, aç, gergin veya stresli olduklarında tırnak yemeye başvurduklarını ortaya çıkarmıştır. Sebeplerini tanımlayın ve tırnak yemeyi durdurmak için onunla başa çıkmanın yollarını bulun.

OKU  Panto 40 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kendinizi Meşgul Tutun

Evet, ellerini ve ağzınızı meşgul etmek yararlı olabilir. Tırnaklarınızı ne zaman yeme ihtiyacı duyarsanız mutlaka stres topunu yada sakızı çiğneyin. Elleriniz ve ağzınız meşgul olduğunda tırnaklarınızı yemek mümkün olmayacaktır.

Acı Oje Kullanın

Acı tat veren oje uygulaması, tırnak yemeyi önlemenin en iyi yoludur.

Kademeli Yaklaşımı Deneyin

Hemen tırnak yemeyi bırakamazsınız. Bu aşamalı bir süreçtir. Kademeli bir şekilde bırakmayı deneyiniz. Yavaş yavaş tırnaklarınızı bıraktığınızda iyi bir sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Hangisinin sizin için en iyi sonucu verdiğini görmek için yukarıdaki çözüm önerilerini deneyiniz. Tırnaklarınızı yemeyi bırakmak için başka ipuçları ve görüşleri aşağıda yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Okuyucuların Sorularına Cevaplar

Tırnak yemekle ilgili hadis var mıdır?

Tırnak yemek hadis aramaları okuyucular tarafından çok araştırılmış ancak tırnak yemekle ilgili bir hadis yoktur.

Tırnak yemek günah mıdır?

Tırnak yemek veya tırnak eti yemek hanefi mezhebine göre haramdır. Kişinin kendi bedeninden bir şeyler koparıp yemesi caiz değildir.

Tırnak Yemek kilo aldırır mı?

Tırnak yeme alışkanlığı psikolojik bir durumdur. Kişi kaygılı olduğu zaman yemek yemekten kaçınır bu da kilo aldırmaz aksine kişiyi zayıflatır Ancak bu bireylere göre bazen değişebilir. Birey kaygılı olduğu dönemlerde daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar bu durumda doğal olarak kilo aldırır.

Tırnak yemek zihinsel bir hastalık mıdır?

Uzun süreli tırnak yeme alışkanlığı veya onikfaji, “obsesif-kompulsif ve ilişkili bir hastalık” olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, tırnak yeme de geçici bir alışkanlık olabilir.

Bu alışkanlık ne zaman biter?

Bir alışkanlığı bırakmak ve yeni bir alışkanlık oluşturmak 3 hafta veya 21 gün süren tutarlı bir çaba ile mümkün olabilir. Mevcut olan alışkanlığı ortadan kaldırmak daha da uzun sürebilir.

OKU  Süt Alerjisi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.