Mavioje

Su Orucu Nedir? Yararları ve Faydaları

2.636
Su Orucu Nedir? Yararları ve Faydaları

Gıda alımını kısıtlayan su orucu binlerce yıldır insanlar tarafından uygulanmaktadır. Su orucu, su hariç her şeyi kısıtlayan ve son yıllarda hızlıca kilo vermenin bir yolu olarak çok popüler hale geldi. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar su orucunun sağlıklı olabileceğini göstermiştir. Örneğin bazı kronik hastalık risklerini azaltabilir ve vücut içinde parçalanan hücrelerin geri dönüştürmesine yardımcı olan bir süreç olan otofajiyi uyarabilir.

Bunlarla birlikte su orucu üzerinde yapılan çalışmalar oldukça azdır. Su orucu bazı insanlarda zararlı olabilir ve birçok sağlık problemine de davetiye çıkardığı için herkes için uygun değildir.

Bu makalede su orucu nedir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları hakkında bilgilere yer vereceğiz. Bilgilenmek için okumaya devam edin

Su orucu nedir?

Su orucu, su haricinde hiçbir şey tüketmediğiniz bir tür oruçtur. Çoğu su orucu 24 ila 72 saat arasında sürer. Tıbbi bir gözetim ya da doktor bilgisi dışında su orucunun daha fazla uzatılması tehlikelidir.

Su orucunun tutulmasının nedenleri:

 • Dini veya manevi nedenler
 • Kilo vernek
 • Detoks için
 • Sağlık yararları için
 • Tıbbi bir prosedür için hazırlık

İnsanların su orucu tutmalarının genel nedeni sağlıklarını daha iyi bir hale getirmektir. Aslında yapılan birkaç çalışmada su orucunu tutan kişilerde bazı kanser, kalp hastalığı ve diyabet riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Bazı sağlık yararları üzerinde de etkisinin olduğu görülmüştür.

Su orucu, vücudunuzun parçalandığı ve hücrelerinizin eski, potansiyel olarak tehlikeli kısımlarını geri dönüştürdüğü bir süreç olan otofajiyi de teşvik edebilir.

OKU  Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

Su orucu tutarken limon detoks gibi popüler diyet su da kullanılabilir. İlk 7 gün içerisinde birkaç kez limon suyu, su, akçaağaç şurubu ve acı biber karışımı ile iyi bir detoks oluşturabilirsiniz.

Bununla birlikte, su orucunun birçok riski vardır ve çok uzun süre su orucu tutulursa çok tehlikeli olabilir.

Özet:

Su orucu, su dışında hiçbir şey tüketmenize izin verilmeyen bir tür oruçtur. Kronik rahatsızlıkları olasılığını azaltır ancak uzun zaman yapılması da birçok riske sebep olur.

Su Orucu Nasıl Yapılır?

Su orucuna nasıl başlanacağı konusunda bilimsel bir kılavuz yoktur. Bununla birlikte aşağıda yer alanr ahatsızlıkalrı olan insanlar tıbbi gözetim olmadan su orucunu kendi başlarına yapmamalıdır.

Su orucunu kimler yapamaz?

 • Gut
 • Diyabet (Tip 1 ve Tİp2)
 • Yeme Bozuklukları
 • Yaşlılar
 • Hamileler
 • Çocuklar

İlk defa su orucu yapacaksanız öncelikle 3-4 gün önce vücudunuzu yiyeceksiz olarak alıştırmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında az az yemek yiyerek vücut hazır hale getirildikten sonra su orucuna başlanabilir. Bunun için her öğünde küçük porsiyonlar yiyerek ve günün belli kısmı oruç tutarak yapabilirsiniz.

Su Orucu Süreci (24-72 Saat)

Su orucu sırasında su haricinde hiçbir şey yiyip içemezsiniz.

Çoğu insan su orucu sırasında günde iki ila üç litre arasında su içiyor.

Su orucu 24-72 saat arasında sürer. Sağlık riskleri nedeniyle tıbbi gözetim olmadan bu süreden uzun zaman boyunca su orucu tutmamalısınız.

Bazı insanlar su orucu sırasında baş dönmesi veya halsizlik hissedebilir. Kaza yapmamak için araba kullanmaktan kaçınmak isteyebilir.

Su Orucu Zaman Dilimi (1-3 Gün)

Su orucu sırasında acıkabilirsiniz bu çok normal bunun için yemek yeme isteğine karşın direnmelisiniz. Çünkü su orucu sırasında birden hızlı yemek yeme rahatsız edici durumlara neden olabilir. Bunun için su orucu öncesi küçük öğünlerle kendinizi alıştırın ve böylelikle su orucu sırasında daha rahat edersiniz ve çok az zoruluk çekersiniz.

OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Doğal Rahatlamanın Adresi

Su orucu genellikle 24-72 saat sürer ve bunu hızlı bir evre takip eder. Su oruçlarında yeniyseniz, porsiyon boyutlarınızı azaltarak veya günün bir kısmı oruç tutarak vücudunuzu yiyeceksiz olarak hazırlamak için 3-4 gün geçirmek isteyebilirsiniz.

Su Orucunun Faydaları Nelerdir?

 • Vücut Kompozisyonunu ve Zindeliğini Geliştirir
 • Daha Yüksek Doygunluğu Artırır
 • Metabolizmanızı Artırır
 • Yağ Kaybı ve Ketozu Destekler
 • Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir
 • Kan Basıncını Düşürür Kan Şekerini Azaltır
 • Kan Trigliseritlerini İyileştirir
 • Kalp Sağlığını Geliştirir
 • Yaşlanmayı Yavaşlatabilir ve Ömrü Artırabilir
 • Enflamasyonu Azaltır
 • Oksidatif Strese Direnci Artırır
 • Hücre Geri Dönüşümünü Geliştirir
 • Büyüme Yönetmeliğini Artırır
 • Beyninizi Korur
 • Zararlı Protein Üretimini Azaltır
 • Strese Sağlıklı Bir Tepki Sağlar
 • Ciltte Daha Sağlıklı Kollajeni Destekler

Su Orucunun Zararları

Su orucunun bazı faydaları olabilir, ancak bazı sağlık zararları da bulunmaktadır.

İşte su orucu zararları ve olası tehlikeleri

Yanlış Kilo Verme

Su orucu sırasında yemek yemeye son verildiği için kaloriler kısıtlanır ve hızla kilo vermeye başlarsınız. Yapılan araştırmalarda 1-3 gün boyunca tutulan su oruçlarında yaklaşık 2 kilo verileceğini ortaya çıkarmıştır.

Kaybedilen kilolar su, karbonhidrat ve hatta kas kütlesinden eksilmelere neden olmaktadır.

Susuz hale gelebilirsiniz

Her ne kadar kulağa garip gelse de yapılan su orucu sizi susuz bırakabilir. Bunun nedeni günlük su alımınızın kabaca %20-30’unun yediğiniz yiyeceklerden gelmesinden dolayıdır.

Aynı miktarda su içiyor, ancak yiyecek yemiyorsanız, yeterince su almıyor olabilirsiniz.

Susuzluk yani dehidratasyon belirtileri baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, kabızlık, düşük tansiyon ve halsizliktir. Dehidrasyonu önlemek için normalden daha fazla içmeniz gerekebilir.

Ortostatik hipotansiyon riski

Ortostatik hipotansiyon riski su orucu tutan kişilerde yaygındır.

Aniden ayağa kalktığınızda meydana gelen kan basıncında bir düşüş olarak tanımlanır. bu gibi durumlarda kişilerde baş dönmesi ve bayılma meydana gelebilir. Eğer bu oruç süresince böyle bir durum yaşıyorsanız su orucunu bırakmalısınız.

OKU  Enerji İçeceği Nedir? Yararları ve Zararları

Su orucu birkaç tıbbi durumu kötüleştirebilir

Su orucu her ne kadar kısa bir süre olsa da, su orucuyla birlikte şiddetlenecek birkaç durum vardır.

Aşağıdaki tıbbi durumları olan kişiler, önce sağlık uzmanlarından tavsiye almadan su orucu tutmamalıdır.

 • Gut. Su orucu gut atakları için bir risk faktörü olan ürik asit üretimini artırabilir.
 • Diyabet. Oruç, tip 1 ve tip 2 diyabette olumsuz yan etki riskini artırabilir.
 • Yeme bozuklukları. Oruç tutmanın özellikle gençlerde bulimia gibi yeme bozukluklarını teşvik edebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

ÖZET:

Su orucunun bazı sağlık yararları olabilir. Ancak bazı durumlarda zararları ve tehlikeleri durumlarını da gözardı etmemek gerekir. Örneğin, su orucu sizi kas kaybı, dehidrasyon, kan basıncı değişiklikleri ve diğer çeşitli sağlık koşullarına karşı savunmasız bırakabilir.

Su orucu kilo vermenize yardımcı olur mu?

Diğer aç kalarak yapılan diyetler gibi, su orucu da kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte birçok sağlık riskini de beraberinde getirmektedir. Eğer su orucundan yararlanıp kilo vermek istiyorsanız aralıklı oruç tutup, gün sayısını uzatmamalısınız.

Su orucunda gün sayısı arttıkça sağlığa olan zararları da artmaktadır. Düzenli bir kilo için aralıklı su orucu yapmak hem sağlıklıdır hemde olası riskleri de azaltır.

Sonuç

Su orucu, bazı sağlık yararları olabilecek popüler bir oruç yöntemidir.

Bununla birlikte, su orucunun sağlık yararlarının çoğu hayvan çalışmalarında gözlenmiştir ve aynı etkiler insanlar için geçerli olmayabilir.

Uzmanlar su orucunu 3 gün ile sınırlıyorlar eğer 3 günden fazla su orucu tutuyor ve gut veya diyabet gibi tıbbi durumlarınız varsa, çeşitli zararları olabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021