Mavioje

Standart Yatak Ölçüleri Nelerdir?

402
Standart Yatak Ölçüleri Nelerdir?

Kaliteli bir uyku için tercih edebileceğiniz yatakların tüm özellikleri, kullanışlılık açısından önem taşır. Bu özelliklerden biri de yatak ölçüleridir. İdeal ölçülerdeki bir yatak, insan vücudunun gece boyunca rahat etmesini sağlar. Ayrıca uyku sırasında yatak içerisinde güvenle hareket edebilmemizi kolaylaştırır.

Tek kişilik ve çift kişilik olmak üzere yatak ölçüleri birbirinden farklıdır. Tek kişilik yatak ölçüleri 90 x 190’dır. Daha çok tek başına yaşayan kişiler için ideal olduğu gibi bir insan boyuna uygundur. Standart olarak bu ölçü belirlense de daha uzun boylu insanlar için kısmen büyük yataklar da üretilir. Yatak seçiminde ölçülere dikkat ederek yaşamınızda önemli bir yer eden uykuya gerekli değeri verebilirsiniz. Böylelikle gün içerisinde kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Çift kişilik yatak ölçüleri 160 x 200 santimetredir. Yani 2 metre boyunda ve 1.6 metre genişliğindedir. İki insanın rahatlıkla sığabileceği standart ölçüler bu olsa da yataktan yatağa küçük farklılıklar bulunabilir. 150 x 200 cm veya 140 x 190 cm ölçülerindeki yatak modelleri  buna örnek gösterilebilir.

Uzun boylu bir yapınız varsa hareket kabiliyetimizi artıran daha geniş yataklar seçerek konforlu bir uyku sürebilirsiniz. Genişlik ve uzunluk kadar kalınlık da önem taşır. Daha kalın yataklar ağır olduğu için baza üzerinde daha sabit kalabilir. İnce yataklar ise vücut ağırlığı az olan kişiler için konforlu olabilir.

Kalın yapıdaki yatakların yayları daha güçlüdür. Bu sayede vücut ağırlığı fazla olan insanları rahatlıkla taşıyabilir. Ağırlığa karşı daha güçlü bir şekilde direnç gösterebilen ürünler, uzun yıllar aynı kalitede kullanılabilir. Yataklardaki kalınlık yapısı ve ağırlık ölçüleri, kullanım kalitesine de etki eder.

Yatak Boyutları Nasıl Değerlendirilir?

Bir yatak tercih etmeden önce ölçülerini öğrenerek bunu elverişli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Aşağıda yer alan püf noktalar ile bir yataktan en iyi verimi alabilirsiniz:

  • Yatak boyutları kullanılacak olan kişi sayısına göre tercih edilmelidir. Yetişkinler ve çocuklar için ölçüler özenle seçilmelidir.
  • Küçük çocukların boyuna uygun ince yapıda modeller daha kullanışlı olabilir.
  • Ürünleri ortamınıza göre yatay veya dikey olarak yerleştirerek alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sayede dekorasyon sırasında diğer mobilyaların yerleşimini uygun şekilde değerlendirebilirsiniz.
  • Zevkinize göre farklı seviyede sertlik derecesi olan yatakları tercih edebilirsiniz.
  • Özellikle çocuklar için yüksekliği az olan yataklar, uyandıktan sonra rahatlıkla zemine temas etmelerine yardımcı olur.
  • Yataklarla birlikte yatak başlığı da kullanmak istiyorsanız ölçümlere bu detayı da eklemelisiniz.
OKU  Dikkat Çeken Bir CV İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İdeal Yatak Ölçüleri ve Avantajları

Birbirinden farklı yatak çeşitleri, ölçü olarak benzer özellikler taşır. İhtiyacınıza uygun tüm ürünler, fonksiyonel yapısıyla beğeni kazanır. Yatakların yanı sıra ayak ölçüleri de kullanıma etki eder. Yüksek ayaklı yataklar ev içerisinde daha rahat temizliğe imkan vererek zaman tasarrufu sunabilir. Bu nedenle tercihlerinizi yatak bazasına da uyumlu olacak şekilde yapmalısınız.

İdeal yatak ölçüleri kullanmak vücut ergonomisi için vazgeçilmezdir. Sırtı destekleyen ve uyku sırasında dönüş için yeterli alan sunan yataklar, sabah yorgunluğunu atmanızı kolaylaştırır. Ürünlerin uzun yıllar yay kalitesinden ödün vermemesi, destekleyici özelliklerini sürdürerek vücut eklemlerinizi korur. Omurganın doğal eğrisine uygun şekilde tasarlanan ürünler, yataktan kaynaklı ağrıları en aza indirir.

Boyunuza uygun bir yatak seçmek, ayaklarınızın dışarıda kalmasını önleyerek sıcak bir uyku çekmenize yardımcı olur. Büyüme çağındaki çocuklar için bir model seçeceksiniz boylarının uzama ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Siz de Puffy koleksiyonu arasından işletmeniz veya eviniz için en uygun modeli inceleyerek güne iyi bir uyku deneyimi yaşayarak başlayabilirsiniz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021