Şekeri Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

23.01.2020
A+
A-

Kan şekerinin yükselmesi zaman zaman çok tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Şeker hastalarının tüketirken dikkat etmesi gereken besinler ve kan şekerini düşüren besinleri sizler için araştırdık

Reklam
Şekeri Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Eğer şeker hastalığı gibi bir probleminiz varsa büyük ihtimal hangi besinlerin kan şekerini düşürdüğünü, yükseltmediğini ve öğünlerinizde ne kadar lif, protein ve karbonhidrat tüketmeniz gerektiğinin farkındasınızdır.

Kan şekerinizi istediğiniz seviyede tutabilmek için size verilmiş olan beslenme programını en güzel şekilde uygulamak ilk yapmanız gereken konumundadır. Ancak her hangi bir diyabet probleminiz yoksa sadece yapılan tahliller sonucunda kan şekeriniz yüksek çıkıyorsa ve sürekli idrara çıkma, fazla iştah ve susama gibi problemler yaşıyorsanız kan şekerinizi düşürmek için bazı besinleri tüketebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda kan şekerinin ani fırlama ya da düşme gibi risklere sahip olmasını önlemek için glisemik indeks oranı normal olan karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Besinler içerisindeki glisemik indeks değeri (GI), kandaki şeker miktarını doğrudan etkileyen bir yapıya sahiptir.

Kan Şekerini Düşüren Besinler

Kandaki şeker miktarını dengeli bir seviyeye çekmek ve yükseleceği zamanlarda ağır ivmelenmesini sağlamak için tüketmeniz gereken yiyecekler hem sağlığınızı korur hem de kilo almanızı önleyerek egzersizlerle birlikte zayıflamanıza dahi yardımcı olmaktadır.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız “şekeri düşüren gıdalar” listesi bu yiyeceklerin tam listesini karşılamamakla birlikte kişiden kişiye değişiklik gösteren etkiler yaratabilmektedir. Burada yer alan besinler genel olarak kan şekerini düşürür ancak sizin için en iyi beslenme programını doktorunuzun vereceğini unutmamalısınız.

Tarçın: Metabolizma ile buluştuğunda insülin etkisi yaratarak akan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan tarçın bu konu için oldukça başarılı baharatlar arasında yer almaktadır. Ayrıca kan içerisindeki kolesterolü de dengeleyici etki yaratan tarçının bu özelliğinden faydalanmak için;

Her gün yarım çay kaşığı toz tarçın tüketebilirsiniz. Toz tarçın kısa süre içerisinde kan şekerini yaklaşık olarak %18 civarında düşürmektedir.

Not: Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız tarçını tüketmeden önce mutlaka doktorunuzla bir görüşme gerçekleştiriniz.

Keten Tohumu: Şekeri düşürmek için etkili olan besinlerden bir diğeri ise keten tohumudur. İçerisinde sağlıklı yağlar ve yüksek miktarda lif bulunduran keten tohumu vücutta üretilemeyen omega-6 yağlarını da barındırmaktadır.

Elma Sirkesi – Limon: Bu karışımı karbonhidrat yönünden yüksek besinler ile beraber tükettiğiniz zamanda glisemik indeks oranını normal seviyelere çekmektedir. Bu nedenle yüksek karbonhidrat besleneceğiniz zamanlarda masanızdan asitli limon ve elma sirkesini kesinlikle eksik etmemelisiniz. Bu sayede yemek sonralarında kan şekeriniz düşecektir.

Badem: Vücuda pek çok fayda sağlayan bademin bir diğer yararı da şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmasıdır. Her gün bir avuç badem tüketmek vücudun genel sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Tatlı Patates: Glisemik indeks değeri düşük olan tatlı patates, tüketildiğinde kan şekerini dengeleyen yiyecekler arasında yer alır. Ayrıca tatlı patates tüketildiğinde kan şekeri yavaş bir ivme ile yükselme yaptığından tokluk hissi daha uzun sürmektedir.

Glisemik İndeksi Düşük Yiyecekler

Besinlerin tüketildikten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini Glisemik indeksleri sayesinde öğreniriz. Glisemik indeks değerleri düşük besinler tüketildiğinde kan şekerinde daha yavaş bir ivme ile yükseliş gösterirken, glisemik indeksi yüksek olan besinlerin kan şekerini daha çabuk yükselttiği görülmektedir.

Glisemik indeksi yüksek olan her besin zararlı değildir ancak şeker hastaları için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilirler. Örnek olarak muzun vitamin ve mineral yönünden pek çok faydası bulunmaktadır ancak glisemik endeksi yüksek olduğundan dolayı diyabet hastalarının tüketmesi önerilmemektedir.

Az yağlı süt ve yoğurt, soya sütü, çavdar ve kepek, bezelye, patlıcan, buğday, karnabahar, mantar, lahana, brokoli, marul, domates, yeşil fasulye, yeşil biber, elma, kuru kayısı ve yeşil erik glisemik indeksi düşük besinler arasında yer almaktadır.

Glisemik İndeksi Yüksek Yiyecekler

Aşağıdaki listede tüketildikten sonra kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten besinleri bulabilirsiniz. Şeker hastaları bu besinlerden uzak durmalıdırlar.

  • Karpuz
  • Kavun
  • Beyaz pirinç
  • Pirinç gevrek
  • Kızartma çeşitleri
  • Beyaz ekmek
  • Dondurma çeşitleri
  • Bagetler

Eğer kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten bu tarz besinlerden tüketirseniz süreç içerisinde metabolizmadaki insülin direnci kırılacak ve 2. tip diyabet hastalığı meydana gelecektir. Eskilerin deyimiyle erişkin diyabeti olarak da isimlendiren bu tip şeker hastalığı artık günümüzde genç yaştaki insanlarda da görülmeye başlamıştır.

Basit karbonhidrat yapısındaki besinler glikoz depolanmasını üst noktaya çekebileceğinden öğrenim yeteneğinde düşüş ve hafıza da zayıflık gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Reklam
Ebru ÖZEN
Ebru ÖZEN
Merhabalar benim adım Ebru, Mavi Oje sitesinde editörlük yapıyorum. Kadın sağlığı konusunda özgün makaleler üretiyorum. Farklı ve sağlık üzerine yazılarımla okuyucularımı bilgilendirmek ve doğru yola iletmek istiyorum. Yazılarım hakkında yorumlar yapabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.