Mavioje

Panto 40 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

5.668

Panto 40 mg nedir? Panto 40 mg Nasıl kullanılır? Panto 40 mg yan etkileri nelerdir? Fiyatı gibi tüm detayları başlıklar halinde öğrenin.

Panto 40 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Panto 40 Mg ilacı nedir? Bu tableti nasıl kullanmalısınız? Nelere iyi geliyor? Yan etkileri nelerdir? Gibi detayları bu yazımızda okuyacaksınız. Panto 40 mg ilacı mide ilacı olarak kullanılır ve mide de bulunan asitleri gidermeye yarayan bir ilaçtır. Ülkemizde Panto 40 mg tableti mide sorunları, mide yanması ve mide ağrıması gibi durumlarda sıklıkla kullanılır.

Panto 40 Mg Nedir?

Panto 40 MG Tablet, ülser önleyici bir ilaçtır. Aşırı asit üretimi nedeniyle oluşabilecek çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır

Panto 40 Mg Tablet, Helicobacter pylori adı verilen bakterilerin neden olduğu mide ülserlerinin tedavisinde de yardımcı olur. Ciddi yan etkilerden kaçınmak için doktor tarafından verilen doza bağlı kalmanız önemlidir. Tableti alırken, bir dozu atlamadığınızdan emin olun.

Tabletler sarı renkli ve oval biçimlidir.

Bu ilacı kullanmadan önce mutlaka Panto 40 mg tablet prospektüs bilgilendiriciyi okuyunuz. İlaç hakkında daha detaylı bilgilere prospektüsler sayesinde erişebilirsiniz. İlacı kullanmaya başlamadan öncede kesinlikle doktorunuza bu ilacı kullanıp, kullanamayacağınızı sorunuz. Bilinçsiz ilaç kullanımları istenmeyen sorunlara neden olabilir.

Panto 40 mg ne için kullanılır?

Ülserler

Panto, duodenum ve mide ülserlerini tedavi etmek ve iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Ülserin konumuna bağlı olarak mide veya on iki parmak bağırsağı ülseri olarak adlandırılır. Midede mide ülseri oluşur. Mideden çıkan tüp olan duodenumda bir duodenum ülseri oluşur.

Bunlara kısmen midede çok fazla asit yapılması neden olabilir.

Peptik ülseri olan çoğu insanın midesinde Helicobacter pylori adı verilen bakteri de bulunur. Panto antibiyotiklerle birlikte alındığında kombinasyon tedavisi Helicobacter pylori’yi öldürür ve ülserinizin iyileşmesini sağlar.

Panto ayrıca steroid olmayan antienflamatuar ilaçların (NSAID’ler) kullanımına bağlı ülserleri önlemek için de kullanılabilir. Bunlar ağrıyı, şişmeyi ve artrit (eklem iltihabı) dahil diğer iltihap belirtilerini gidermek için kullanılan ilaçlardır.

Reflü hastalığı

Panto ayrıca reflü özofajiti veya reflü hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Bu, yemek borusu olarak da bilinen yiyecek ve asidin mideden yemek borusuna “yıkaması” (geri akışı) nedeniyle olabilir.

Reflü, mide ekşimesi olarak da bilinen göğüste boğaza kadar yükselen yanma hissine neden olabilir.

OKU  Hamileyken Adet Olunur Mu?

Panto ayrıca reflü özofajitinin geri gelmesini önlemek için kullanılır.

Zollinger-Ellison sendromu

Panto, midenin ülser ve reflü hastalığından çok daha fazla miktarda asit ürettiği Zollinger-Ellison sendromu adı verilen nadir bir durumu tedavi etmek için de kullanılır.

Bu ilaç, proton pompası inhibitörleri (PPI’ler) adı verilen bir ilaç grubuna aittir.

Bu ilaç, midenin ürettiği asit miktarını azaltarak, semptomlardan kurtulmak ve iyileşmenin gerçekleşmesini sağlamak için çalışır.

Sizin için neden reçete edildiğine dair herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Doktorunuz başka bir amaç için reçete etmiş olabilir.

Bu ilaç bağımlılık yapmaz. Bu ilaç sadece doktor reçetesi ile mevcuttur.

Panto 5 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. Bu ilacın 5 yaşın altındaki çocuklarda kullanımını önermek için yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Panto 40 Mg Tablet Kullanımı

Doktorların önerdiği doz günde bir tane PANTO 40 mg’dır. Kimi doktor günde 2 tane PANTO 40 mg kullanmanızı önerebilir.

Tabletlerinizi aç veya tok karnına az su ile bütün olarak yutunuz.

Panto 40 mg her gün aynı saatlerde kullanmaya özen gösterin. Her gün aynı saatte almak en iyi etkiye sahip olacaktır. Düzenli bir şekilde alırsanız ne zaman alacağınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Panto tedavisi ile birlikte antibiyotikler gibi başka ilaçlar alıyorsanız, her ilacın kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun ve doktorunuza sorunuz.

Tabletleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Panto tabletleri midenizin asidik içeriğinden korumak için özel bir kaplamaya sahiptir. Panto’nun verimli çalışabilmesi için bu kaplamanın kırılmaması gerekir.

Almayı unutursan bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaşıyorsa, unuttuğunuz dozu atlayın ve bir sonraki dozunuzu tam zamanında alın. Hatırladığınız anda onu alın ve ardından normal şekilde almaya devam edin. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz almayınız. Bu, istenmeyen bir yan etkilere sebep olabilir.

Ne yapacağınızdan emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

İlacınızı ne zaman alacağınızı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, eczacınıza danışınız.

Panto 40 Mg Tablet Yan Etkileri

Panto’yu kullanırken kendinizi iyi hissetmiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Çoğu insanın peptik ülser veya reflü hastalığına yardımcı olur, ancak birkaç kişide istenmeyen yan etkileri olabilir.

Tüm ilaçların bazı istenmeyen yan etkileri vardır. Bazen ciddidirler, ancak çoğu zaman değildirler. Yan etkilerden bazılarını yaşarsanız tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir.

Aklınıza takılan soruları doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Panto 40 mg yan etkileri de bulunmaktadır. Yan etkiler bütün ilaçlar için geçerli olduğu için dikkatli olmak gerekir. Yan etkiler kullanılan ilacın etkilerinin varlığını gösterir. Ancak olası yan etkiler aşağıda yer almaktadır. Yan etkilerle karşılaştığınız zaman doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

OKU  Mantar Zehirlenmesi

Ciddi Yan Etkileri

Ciddi alerjik reaksiyonlar (deri döküntüsü, dilde ve/veya boğazda şişme, yutma güçlüğü, kurdeşen (ısırgan döküntüsü), nefes almada güçlük, alerjik yüzde şişme, şiddetli baş dönmesi, hızlı kalp atışı, aşırı terleme gibi)

Karaciğer veya böbrek hasarı belirtileri (ciltte veya göz beyazlarında sararma, ateş, kızarıklık, ağrılı idrara çıkma ve bel ağrısı)

Yaygın Yan Etkileri

 • Midede iyi huylu polipler
 • Kusma (kusmuğunuzda koyu kahve telvesi)
 • Dışkıda kan
 • Solgun veya zayıf görünmek
 • Karın ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • İshal

Nadir Yan Etkileri

 • Tat duyusu eksikliği
 • Bulanık görme
 • Eklem ağrısı veya kas ağrısı
 • Kilo değişimi
 • Yüksek ateş
 • Ekstremitelerin şişmesi
 • Depresyon
 • Erkeklerde meme büyümesi

Yan etkileri nasıl yöneteceğinizi öğrenin. 

Deri döküntüsü:

Sıcak duştan kaçının çünkü sıcak su cildi tahriş edebilir. Etkilenen bölgeyi ovalamayın veya çizmeyin. Dışarıdayken güneş kremi ve koruyucu giysiler kullanın. Etkilenen bölgeyi yatıştırmak ve nemlendirmek için düzenli olarak nemlendiriciler kullanın. Eğer düzelmezse, mutlaka doktora gidiniz.

Kusma:

Bu ilacı yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra almayı deneyin. Basit öğünlere sadık kalın. Zengin veya baharatlı yiyecekler yemeyin.

Panto 40 Mg Uyarı ve Önlemleri

GEBELİK

PANTO 40MG hamile kadınlarda ancak açıkça gerekli olduğu takdirde kullanılmalıdır. Bu ilacı almadan önce tavsiye için doktorunuza danışın.

EMZİRME

PANTO 40MG anne sütüne geçebilir ve bu nedenle emziren kadınlarda kullanılması önerilmez. Bu ilacı almadan önce tavsiye için doktorunuza danışın.

SÜRÜŞ VE MAKİNE KULLANIMI

Yeteneğiniz bu ilaçtan etkileniyorsa, araç veya makine kullanmayınız.

ALKOL

Bu ilacı kullanırken alkol tüketiminden kaçının.

BÖBREK

PANTO 40MG, şiddetli böbrek hastalığı olan hastalarda dikkatle alınmalıdır. Bu ilacı almadan önce tavsiye için doktorunuza danışın.

KARACİĞER

PANTO 40MG, şiddetli karaciğer hastalığı olan hastalarda dikkatle alınmalıdır. Bu ilacı almadan önce tavsiye için doktorunuza danışın.

ALERJİ

Pantoprazol veya diğer benzer proton pompası inhibitörlerine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa bu ilacı almayınız.

DİĞERLERİ

Bu ilacı almadan önce, aşağıdaki durumlarda doktorunuzu bilgilendirin:

B12 vitamini eksikliği varsa
Osteoporoz varsa
Herhangi bir spesifik kan testi yaptıracaksanız (Chromogranin A)

Panto 40 Mg Görünümü

Panto 40 Mg Görünümü

Panto 40 Mg Görünümü

Panto, 20 mg ve 40 mg tabletlerde gelir.

Panto 20 mg tabletler – sarı ve oval şekilli, bir tarafında ‘P20’ ile işaretlenmiştir.

Panto 40 mg tabletler – sarı ve oval şekilli, bir tarafında ‘P40’ ile işaretlenmiştir.

Panto 20 mg tabletler, 30 tabletlik blister ambalajlarda mevcuttur.

OKU  Keçi Sütünün Faydaları

Panto 40 mg tabletler 30 tabletlik blister ambalajlarda mevcuttur.

Panto 40 Mg İçeriği

Panto 40 mg tabletler, 40 mg pantoprazol eşdeğeri içerir ve Panto 20 mg tabletler, 20 mg pantoprazol eşdeğeri içerir. Panto tabletleri ayrıca şunları içerir:

 • sodyum karbonat susuz
 • mannitol
 • krospovidon
 • povidon
 • kalsiyum stearat
 • hipromelloz
 • titanyum dioksit
 • demir oksit sarı
 • propilen glikol
 • metakrilik asit kopolimeri
 • polisorbat 80
 • sodyum lauril sülfat
 • trietil sitrat
 • opacode kahverengi S-1-16530 baskı mürekkebi

Panto tabletleri glüten, laktoz, sakaroz, tartrazin veya diğer azo boyaları içermez.

Panto 40 Mg Tablet Fiyat 2021

Ülkemizde Panto 40 mg ilacın fiyatı 2021 yılında 20.26 ₺ olarak belirlenmiştir. Reçetenize yazılabilir ve reçete üzerinden alınabilir. Fiyatları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiği için değişiklik gösterebilir. Eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilir. Fiyatlar güncellendikçe sizlere bu başlıktan bildireceğiz.

Panto 40 Mg Saklanması

Panto 40 Mg ilacını çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği bir yerde saklayınız. 30 derece sıcaklığı altında nemde uzak tutunuz.

Arabada bırakmayın. Sıcak ve nem bazı ilaçları kullanılmaz hale getirebilir.

Son kullanım tarihini esas alarak kullanınız. Son kullanma tarihi geçen Panto ilacını kullanmayınız.

Ürün ya da ambalajında bozukluk görürseniz Panto’yu kullanmayınız.

Doktorunuz size bu ilacı almayı bırakmanızı söylerse veya ilaçların son kullanma tarihi geçmişse, kalan tabletleri ne yapacağınızı eczacınıza sorunuz.

Panto Kullananlar Yorumları

Panto kullananlar ilacın olumlu olduğu söylemektedir. Ancak kullananlar üzerinden ilaç hakkında değerlendirme yapmak çok da doğru bir şey değildir. Doktorunuz sizlere bu ilacı önerdiyse mutlaka kullanınız. Önermesine rağmen internet üzerinden Panto 40 mg kullananların yorumlarını araştırmak yanlış bir davranıştır. İlaç herkese aynı etki de bulunmayabilir. Sonuçta tedavi için kullanılan bu ilacı yorumlara göre değerlendirmeyiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Panto ne için kullanılır?

Panto, duodenum ve mide ülserlerini tedavi etmek ve iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır . Ülserin konumuna bağlı olarak mide veya on iki parmak bağırsağı ülseri olarak adlandırılır. Midede mide ülseri oluşur. Mideden çıkan tüp olan duodenumda bir duodenum ülseri oluşur.

Panto 40’ı ne zaman almalıyım?

Genellikle, Panto 40mg Tablet, sabah ilk iş olarak günde bir kez alınır . Panto 40mg Tablet günde iki kez alacaksanız 1 doz sabah ve 1 doz akşam alınız. Tabletler bütün olarak yutulmalı (çiğnememeyi veya ezilmemeyi unutmayın) ve yemeklerden en az 1 saat önce biraz su ile alınmalıdır.

Panto 40 mg ne için kullanılır?

Pantoprazol, belirli mide ve yemek borusu problemlerini ( asit reflü gibi ) tedavi etmek için kullanılır . Midenizin yaptığı asit miktarını azaltarak çalışır. Bu ilaç mide ekşimesi, yutma güçlüğü ve inatçı öksürük gibi semptomları hafifletir.

Panto 40 mg mide koruyucu mu?

Panto 40 mg mide koruyucu ve mide sorunlarına iyi gelen bir ilaçtır. İçerdiği ana etken maddesi mide ağrılarını tedavi etmektedir.

Mavioje olarak önerdiğimiz diğer yazılarımız;

Keçi Sütünün Faydaları

Su Orucu Nedir? Yararları ve Faydaları

Mantar Zehirlenmesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021