Mavioje

Muz Kabuğunun Faydaları

8.853
Muz Kabuğunun Faydaları

Muz kabuğunun faydaları hakkında bilgi sahibi olunca çok şaşıracaksınız. Eminiz herkes muzu çok seviyor ve tüketmekten çok zevk alıyor. Gerçekten muz çok faydası olan bir meyvedir ve tüm dünyada yaygın bir biçimde tüketilmektedir. Muzu tükettikten sonra kabuklarını beğenmeyiz ve hemen çöpe atarız. Peki siz muzu tükettiğinizde muz kabuğunu hemen çöpe mi atıyorsunuz? Orada durun bu kabuğu çöpe atmadan önce, faydalarını bilmek için bu yazıyı okuyun. Size şaşırtıcı şeyler öğreteceğiz. Muz kabuğunun faydaları hakkında bilgi sahibi olunca çok şaşıracaksınız. Faydalarından çok kullanım alanları da sizi çok şaşırtacak ve beklide işinizi kolaylaştıracaktır.

Muz birçok besin maddesi ve karbonhidrat bakımından zengindir. B6, B12, magnezyum ve potasyum vitaminleri yönünden de zengindir. Muz kabuğu çürümeye başladığında içerdiği şeker oranı yükselmeye başlar.

Muz Kabuğunun Faydaları

Beyaz Dişler Sağlar

Muz kabuğunu bir hafta boyunca her gün bir dakika boyunca dişlerinize sürün. Böylelikle beyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Muz kabuğu içerisinde bulunan sitrik asitler sarı lekeleri ortadan kaldırarak dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olur. Muz kabuğunun faydaları diş için bu kadar da değil aynı zamanda muz içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde dişlerinizi güçlendirir.

Nasıl Kullanacaksınız

 • Muzu yedikten sonra kabuğunu atmayın ve bu kabuğu parçalara ayırın.
 • Bu kabuklarla bilikte dişinizi 3 ila 4 dakika boyunca dişinizi fırçalayın.
 • Bu işlemi her gün 2 kez tekrarlayın ve sonrasında muzun içerisindeki vitaminlerin dişlerinizi beyazlattığını göreceksiniz.
 • Artık sağlıklı ve güzel dişlere sahipsiniz. Hemde bunu doğal yollarla yaptınız. Yan etki korkusu olmadan 🙂

Siğilleri kaldırır

Muz kabuğu siğilleri gidermeye yardımcı olur ve yenilerinin oluşumunu engeller. Bunun için, kabuğu etkilenen bölgeye sürtün veya bir gece boyunca kabuğun o bölgede olmasını sağlayın. Bu muz kabuğunun cilt için kullanmanın en basit yollarından biridir. Siğiller herhangi bir zarara uğramadan sağlıklı bir şekilde geçer.

Nasıl Kullanacaksınız

 • Öncelikle siğil boyutunuzdan büyük bir muz kabuğu parçasını kesin.
 • Muz kabuğunun iç kısmını siğilinizin bulunduğu bölgeye yerleştirin. Gece boyunca siğilinizin üzerinde kalmasını sağlayın bunu ya bandanayla yapabilirsiniz ve gece boyunca orada kalmasını sağlayın.
 • Uyandığınızda o kabuğu kaldırın ve bu uygulamayı birkaç hafta boyunca siğiller geçene kadar uygulayınız.
OKU  Portakal Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Not: Eğer nasırlarınız varsa bunun içinde muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Siğiller için nasıl uygulama yaptıysanız, nasırlar içinde aynı işlemleri yapmanız yeterlidir.

Diz ağrılarınız içinde muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Diz ağrınız varsa muz kabuğunu siz bölgesine düzenli olarak sürebilirsiniz. Muz kabuğundaki enzimler diz ağrılarınıza iyi gelecektir.

Yenilebilir

Evet yanlış duymadınız! Muz kabukları da yenilebilir. Muz kabuklarıyla hazırlanmış harika tarifleri bulabilirsiniz. Ayrıca tavukları lezzetli hale getirmek içinde kullanılır.

Sivilce Tedavisi

Muz kabukları cildinizdeki zararlı toksinleri ortadan kaldırır ve aknelerle mücadele eder. Muz kabuğunun yapısında bulunan anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ciltteki iltihapların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Sivilceleri iyileştirmek için her gün 5 dakika boyunca yüzünüze ve vücudunuza muz kabukları uygulayın. Sonuçlar bir hafta içinde ortaya çıkacaktır. Sivilce kaybolana kadar kabukları uygulamaya devam edin. Bu yüzden muz kabuğu deyip geçmeyin. Görüldüğü üzere muz kabuğunun faydaları çok şaşırtıcı ve etkilidir. Sivilce için nasıl kullanacağınız aşağıya yazdık.

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle cildinizi soğuk su ile yıkayıp temiz havluyla kurutunuz.
 • Sivilce ve aknelerinizin bulunduğu kısımlara muz kabuğunun iç tarafıyla 5 dakika boyunca masaj yapın.
 • 20 dakika bekletin bu süre zarfında kabuktaki enzimler cilt tarafından emilecektir.
 • Sonrasında yüzünüzü soğuk su ile yıkayıp durulayın.
 • Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Not: Bu uygulamayı daha etkili hale getirmek için muz kabuğu içerisine yani iç kısmına zerdaçal tozu ekleyin. Yine bunu sivilce ve aknelerinizin üzerine 5 dakika boyunca hafifçe bunu sürün ve 15 dakika boyunca bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın. İyi bir sonuç için bunu her gün 2 kez tekrarlayın.

Göz altı torbalarını ve kırışıklıkları azaltır

Eğer daima yorgun ve şişmiş bir gözlere sahipseniz taze muz kabukları sizin için iyi bir alternatif olabilir. Muz kabuğu içerisinde bulunan potasyum göz altı torbalarını ve şişlikleri ortadan kaldırır. Ayrıca muz kabuğu, cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır

 • Muz kabuğunun iç tarafını kaşıkla sıyırın ve çıkan jel kıvamını 1 – 2 çorba kaşığı aloe vera jeli yada yumurta sarısıyla karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı kırışıklığın ve göz altı torbalarının olduğu bölgeye hafifçe sürün.
 • 15 dakika bekleyin sonra o bölgeyi soğuk su ile yıkayınız.

Ağrıya İyi Gelir

Muz kabuğunu doğrudan acı veren bölgeye uygulayın. Acı geçene kadar 30 dakika boyunca bekletin. Bitkisel yağ ile  muz kabuğunun karışımı da ağrının azalmasına yardımcı olur.

Sedef hastalığı iyileşir

Muz kabuğunu sedef hastalığından etkilenen bölgeye uygulayın. Muz kabuğu nemlendirici özelliklere sahiptir ve ayrıca kaşıntıyı azaltır. Hızlı bir şekilde sedef hastalığını iyileştirir ve kısa sürede fark edilir sonuçlar görebilirsiniz.

Et benlerini tedavi eder

Muz kabuğunun faydaları et beni içinde geçerlidir. Et benini tedavi etmeye yardımcı olur. İçerisinde bulunduğu enzimler et benini yok eder.

Nasıl kullanacaksınız

 • Et beninizin büyüklüğüne uygun muz kabuğu kesin.
 • Muz kabuğunun iç kısmını et beninin üzerine yerleştirin ve bunu bir bantla sabitleyin.
 • Gece boyunca kalmasını sağlayın ve ertesi sabah bant ve muz kabuğunu et beninizin üzerinden kaldırın ve cildinizi yıkayın.
 • Et benlerinizin kayboluncaya kadar bunu yapmaya devam ediniz.

Böcek ısırıklarını iyileştirir

Kaşıntı ve ağrıdan anında kurtulmak için sivrisinek ısırıklarının kabuklarına masaj yapın.

Ayakkabı, Deri, Gümüş Eşyalarınız Parlatır

Ayakkabı, deri ve gümüş eşyaların üzerine muz kabuğunu uyguladığınızda bunların parladığını göreceksiniz.

Nasıl kullanılır

Muz kabuğunun faydaları çok yönlüdür. Muz kabuğunun kalın tarafıyla kirlenmiş olan ayakkabılarınızı, derileri ve gümüş eşyalarınızı parlatabilirsiniz.

UV Koruması:

Muz kabuğu gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korur. Muz kabuğunu gözlerinize sürmeden önce, muz kabuğunu güneşin altında biraz bekletip öyle sürünüz. Ayrıca muz kabuğunun katarakt riskini azalttığı da kanıtlanmıştır.

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları

Muz kabuğunun faydaları cilt içinde önemli katkılar sağlar. Örneğin sivilcelerin tedavisinde çok yaygın olmasa da kullanılır. Özellikle kistik sivilce sorunu çeken kişiler tarafından yaygın şekilde kullanılıyor. Ayrıca kaşıntılı bir cilde sahipseniz muz kabukları cildiniz için iyi gelecektir ve kaşıntınızı önleyecektir.

Siğil sorunlarını önüne geçer ve oluşumlarını da önler. Kırışıklıklarınız varsa muz kabuklarını kullanmanız yeterlidir. Çünkü muz kabuklarının içerdiği potasyum cildinizin nemli kalmasına katkıda bulunur.

Ayrıca muz kabuğunu tüylerinize uyguladığınız zaman kolaylıkla tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Tüyleri yumuşatma özelliği vardır.

Muzun Kabuğunun Faydaları Hakkında Bazı Önemli İpuçları:

 1. En iyi sonuçları elde etmek için taze bir muz kabuğu kullanın.
 2.  Asla soyulmamış bir muzu uzun süre saklamayın. Soyulduktan hemen sonra tüketin. Ayrıca, muzun kabuğunu hemen kullanmayınız biraz bekletiniz.
 3. Muzları serin ve kuru bir yerde saklayın ve sıcaktan veya güneş ışığından daima uzak tutun.
 4.  Muz kabuğunu asla buzdolabında saklamayın.
 5.  Yollara veya halka açık alanlara muz kabukları atmaktan kaçının. Muz kabuğunu atmak yerine aşağıda verdiğimiz farklı kullanım alanlarında değerlendirebilirsiniz.

Muz Kabuğunun Kullanım Alanları

Sivilce azaltmaya yardımcı olur.

Muz kabukları sivilceyi tedavi eder. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabukları sivilceyi tedavi eder. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabuğu C ve E vitamini içerir ve aynı zamanda potasyum, çinko, demir ve manganez yönünden de zengindir. İçeridği bu besin grubu iltihaplı cilde iyi gelir ve sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. Muz kabukları, yağda çözünebilen  bileşikler olan lutein ve karotenoidleri içeridğinden dolayı iltihaplanma ve akne oluşumuna karşı savalır vecilt rahatsızlıklarından korur.

 • Muzu kabuğunu cildinize sürün ve 5 ila 10 dakika bekletiniz.
 • Sonrasında yüzüünüz yıkayın ve temiz havluyla durulayın.
 • Bu işlemi günde iki kez tekrarlayınız.

Kırışıklıkları azaltabilirsiniz.

Muz kabukları kırışıkları önler. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabukları kırışıkları önler. | Muz kabuğunun faydaları

Cilt elastikiyetini kaybettiğinde yüz kırışıklıkları meydana gelir ve yüz sıklığını kaybeder. Muz kabuğunda bulunan antioksidanlar ve C vitamini yüzeki kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

 • Muz kabuğunu cildinize sürün ve bu işlemi gece yapın 30 dakika bekletin.
 • Yüzünüzü yıkayın ve nemlendirmeye çalışın.
 • Bu işlemleri haftada 3 kez düzenli olarak tekrarlayınız.

Parlak gümüş

Gümüşünüz parlatmaya yardımcı olabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Gümüşünüz parlatmaya yardımcı olabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Bir yüzüğünüz varsa ve parlaklığı yada görüntüsü kararmaya başladıysa, muz kabuğu kullanmaya deneyebilirsiniz. Muz kabuğu içerisinde bulunan potasyum metal cisimlerin temizlenmesine yardımcı olur.

 • Muz kabuğunu blenderin içine ekelyin.
 • Bu karışım içeriisne yarım bardak su ekleyin.
 • İyi bir macun haline gelinceye kadar karıştırın.
 • Kararan yada parlaklığı kaybolan gümüşü bu macunla ovalayın ve olumlu sonuçları kendiniz görün.

Tırnakları temizlemeye yardımcı olur

Tırnaklarınızı temizleyebilir. | Muz kabuğunun faydaları

Tırnaklarınızı temizleyebilir. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabuğu enzimler yönünden zengindir ve muz kabuğundaki bu enzimler, zararlı mikropları tırnağınızdan çıkarmaya yardımcı olur. Bunun için bir çift cımbız kullanabilirsiniz.

 • Tırnak içerisine biraz muz kabuğu uygulayın.
 • Tırnak üzerinde 15 dakika boyunca bekletin.
 • Sonrasında hafifçe tırnak gereçleriyle zararlı mikropları çıkarabilirsiniz.

Doğal gübreleme

Muz kabukları doğal gübre olarak kullanılabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabukları doğal gübre olarak kullanılabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabuğu doğal bir gübre olabilir. Bu doğal gübre bitkilerin sağlıklı büyümesini sağlar ve bu bitki kalsiyum, magnezyum, sülfür, fosfot, potasyum ve sodyum sağlar.

 • Muz kabuğunu küçük parçalara ayırın.
 • Ektiğiniz bitkinin altına muz kabuğunu yerleştirin
 • Sonrasında ektiğiniz bitkiyi sulayın.

Dişlerinizi beyazlatır.

Muz kabukları dişlerinizi beyazlatabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabukları dişlerinizi beyazlatabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Olgunlaşmış muz kabukları, kahve, çay gibi bazı içeceklerin ve yaban mersini ve ahududu gibi bazı yiyeceklerin dişlerde oluşturduğu sarı lekeleri temizleyen yardımcı olur. Muz kabukları potasyum yönünden zengin olduğu için dişleri etkili bir biçimde beyazlatır.

 • Önce dişlerinizi fırçalayıp güzelce temizleyin.
 • Sonrasında muz kabuğunu alın ve dişinizi 2 dakika boyunca ovalayın.
 • Sonrasında dişinizi tekrar yıkayınız ve bunu her ün tekrarlayınız.

Yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur

Yara izlerinin görünümü azaltır. | Muz kabuğunun faydaları

Yara izlerinin görünümü azaltır. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabuklarını kullanarak şişme, kızarıklık ve yara izi gibi cilt tahrişlerini azaltabilir. Ayrıca bazı kozmetik ürünlerinde izlerin görünürlüğünü azaltmak amacıyla muz kabuklarından yararlanılmıştır.

 • Muz kabuğunu alın ve izin olduğu bölgeye uygulayın.
 • O bölgeyi bir saat veya bir gece boyunca bekletin.
 • Bunu her gün tekrarlayınız.

Migren ve baş ağrısını tedavi etmeye yardımcı olur

Muz kabukları migren ve baş ağrılarını önler. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabukları migren ve baş ağrılarını önler. | Muz kabuğunun faydaları

Eğer migren sorununuz varsa ve doğal bir tedavi yöntemi arıyorsanız, muz kabukları tam size göre, muz kabuklarını alnınıza ve boynunuzun arka tarafına uygulayın. Bu kabukta bulunan potasyum sayesinde ağrılarınız geçebilir.

 • Muz kabuğunu dondurucuda 1 saat boyunca bekletin.
 • Sonrasında dondurucudan çıkardığınız muz kabuklarını alnınıza ve boynunuzun arka tarafına uygulayın.
 • Ağrınızın geçmesini bekleyiniz.
 • Halen baş ağrınız varsa, sürekli tekrarlayın.

Et Terbiyesi

Et terbiyesi olarak kullanılabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Et terbiyesi olarak kullanılabilir. | Muz kabuğunun faydaları

Pişirmek istediğiniz eti nemli ve yumuşak tutmak istiyorsanız, eti kızartacağınız tavaya olgunlaşmış muz kabuğu ekleyiniz. Bu şekilde etinizin sulu ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Muz kabuğu etinizin terbiyelenmesine yardımcı olur. Nemin buharlaşmasını önler ve tam bir pişirme sağlar.

Kaşıntıya iyi gelir ve rahatlatır

Kaşıntıyı önler ve rahatlatır. | Muz kabuğunun faydaları

Kaşıntıyı önler ve rahatlatır. | Muz kabuğunun faydaları

Muz kabuklarını kaşınan cildiniz için kullanabilirsiniz. Muz kabukları magnezyum, C vitamini ve E vitamini içerir. Muz kabukları sivrisinek ısırıklarından dolayı oluşan kaşıntıları da önler.

 • Muz kabuğunu kaşınan bölgeye uygulayın.
 • 10-15 dakika boyunca bekletin.
 • Sonrasında o bölgeyi temizleyip tekrar uygulayın.

Muz kabuğunun faydaları hakkında bilgi sahibi oldunuz. Artık muzu tükettiğinizde muz kabuğunu atmak istemeyeceksiniz ve farklı alanlarda bu kabukları değerlendireceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ebru dedi ki:

  Faydali bilgi icin tesekkürler

 2. Yeliz'in Keşifleri dedi ki:

  Çok güzel bilgiler, özellikle gümüş parlatma konusununu deneyeceğim 🙂

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021