Kreş Çantası Seçerken Dikkat Edilecekler

05.08.2022
A+
A-
Kreş Çantası Seçerken Dikkat Edilecekler

Çocuklar ve aileler kendilerini hazır hissettiğinde, kreş dönemine merhaba derler.

Çalışan ailelerin bir süre sonra mecburiyeti olan kreşler, diğer çocuklar için de öğrenme ve sosyalleşme merkezleridir. En güvenilir öğretmenler sayesinde temel becerileri kazanan çocuklar, geleceğe daha sağlam adım atar kreşler sayesinde. Kreşe giderken her çocuğun mutlaka sahip olması gereken bazı eşyalar vardır. Bu eşyalar kreş çantası ve su matarası ya da suluktur.

Kreş çantası, minik öğrencilerin temel eşyalarını yanında her gün götürmesi için gereklidir. Sevimli desenleri ve sevilen renkleriyle dikkat çeken kreş çantası erkek ve kız öğrencilerin okul saatleri içindeki yardımcısıdır. Kreş için çanta kullanımı olmazsa olmazdır. Çünkü bir çocuğun kreş saatleri içinde yedek kıyafet ihtiyacı, yemekleri, en sevdiği oyuncak ve suluğu bu çantada taşınır.

Kreş okul çantası sayesinde çocuklar okula daha da motive olur. Ailelerinden ayrı geçen zamanlarda, en sevdiği kreş sırt çantası ile kendini daha da güvende ve mutlu hisseder. İçinde en sevdiği oyuncağı ya da eşyası olunca, kreşe odaklanma sorunu daha az hissedilir. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyük yaştaki çocuklar, genellikle çekçekli kreş çantası kullanmak ister. Bu beklentileri karşılayan birçok çanta firması, hızla ve özenle çanta tasarımlarını ailelere ve çocuklara sunar.

Kreş çocuklarının severek kullandığı ürünlerden bir diğeri olan suluk, içme suyunu saklama konusunda onlara rehber olur. Pipetli sulukların kullanımı küçükler için daha kolaydır. Bu nedenle pek çok suluk pipetle üretilir. Pipet sayesinde suyun kıyafete dökülme riski de yoktur. Kreş ortamında oldukça kullanışlıdır.

Anne ve babalar! Bu yazımız sizler için hazırlandı. Çocuklarınızın kreş günleri içinde mutlu ve konforlu olması için neler almanız gerektiğini biliyor musunuz? Haydi aileler ile birlik olalım ve çantasıyla suluk modeliyle en temel kreş ihtiyaçlarını gözden geçirelim!

Kreş Çantası Seçerken Dikkat Edilecekler

OKU  Minyon Gelinlerin Gelinlik Seçerken Dikkat Etmesi Gerekenler

Kreş çantası seçimi aileleri ve çocukları yakından ilgilendiriyor. Bu alışveriş öylesine yapılmayan, uzun ömürlü olması gereken bir alışveriş. Çocukların sağlığını düşünerek ve ailenin bütçesi korunarak seçimler yapılmalı. Bunun için kreş çantası seçerken hatırlanması gereken bilgileri tek tek not aldık:

 • Çantaların renklendirilmesinde sağlığa zarar vermeyen boyaların kullanılması önemli bir konu. Bunu nasıl ayırt edeceğim diyen aileler, kaliteli markalara güvenerek alışveriş yapmalı.
 • Kreş çantasında boncuk, dökülmeye müsait olan pul ya da taş gibi aksesuarlar bulunmamalı. Kreş ortamında çocuklara zarar verebilen bu maddeler, çocukların çantasında yer almamalı.
 • Kreş çantasının boyutu normal sırt çantalarına göre daha ufak olur. Küçük ölçüde çanta alınırsa; çocuk kendi istediği durumda da çantasını taşıyabilir.
 • Tekerlekleri olan kreş çantası tercih edilirse, taşıma anında herkese kolaylık sağlanır.
 • Kreş çantalarının cep sayısı da çok önemli. Çocukların boyaları, sevdiği eşyaları ve defterleri bu çantanın farklı gözlerinde taşınabilir.
 • Aileleri ilgilendiren bir bilgiden bahsedelim. Kreş çantalarının kolay temizlenmesi gerekir. Daha hijyenik bir şekilde çanta kullanımı için her hafta çanta yıkanmalıdır. Bunun için makineye girebilen ya da suya dayanıklı kreş çantaları tercih edilmelidir.

Kreş Çantası Kullanımı İçin Tüyolar

Kreşe başlayan çocukların okul saatlerinde çantayı rahatça kullanması için; aileler eşyalarını çocuklara tanıtarak çantaya yerleştirmeli. Kreşte hem öğretmenler hem de çocuklar tarafından çantada eşyalar kolayca bulunmalı. Peki kreş çantası nasıl kullanılmalı? Biraz tüyo vermekte fayda var.

 • Kreş çantalarının sağ ve sol cepleri genellikle suluk için tasarlanmıştır. Bu bölmelere suluk yerleştirilebilir.
 • Çantanın içinde mutlaka peçete, mini ıslak mendil paketi, yedek çorap ve kıyafet yer almalıdır. Olası sorunlar düşünülmelidir.
 • Çocuğun sevdiği sağlıklı ve doğal atıştırmalıklar, çocuğun yaşına göre çantaya eklenmelidir.
 • Kreş çantası, her zaman çocuğun boyuna göre ayarlanmalıdır. Bunun için ayarlanabilir kemerler sık sık kontrol edilmelidir.
 • Çantanın içine dökülebilecek ya da koku oluşturabilecek eşyalar eklenmemelidir. Şayet içecek ya da yemek taşınacaksa, paketli halde saklama kabında çanta içinde kalabilir.
 • Ders programına göre, aktivite ürünleri kreş çantasına düzenli olarak yerleştirilmelidir.
 • Kreş çantalarını, miniklerin okul gezilerinde ya da sosyal etkinliklerde kullanma imkanı var. Temel eşyalar bu çantalarda güvenle taşınabilir.
OKU  Standart Yatak Ölçüleri Nelerdir?

Kreşe Uygun Suluk Seçimi

 

Çocuklara su tüketimini teşvik etmek ve sevdirmek için suluk kullanılır. Suluklar çocukların sevdiği renklerde ve desenlerde üretilir. Bu eşyalar sık sık temizlenmeli ve şahsa ait olmalıdır. Kreş ortamında kullanılması için suluk alınacaksa; listedeki kriterlere dikkat edilmesi önerilir:

 • Çocuklar renki ve dikkat çeken eşyaları çok sever. Aileler suluk alırken çocukların zevklerine göre hareket etmelidir.
 • Çocuk suluğu çok ağır olmamalıdır. Cam suluk kullanımı sağlıklıdır ancak eğer cam ürünleri taşıyacak kadar büyük değilse; zararsız plastiklerle üretilen suluklar alınmalıdır.
 • Kreş için suluk kullanacak çocukların günlük su ihtiyacının bir kısmı evde bu suluklara eklenir. Eğer su biterse; kreşte öğretmenlerden destek alınarak su tazelenir. Bunun için ortalama 500 ml hacimli suluklar ideal olacaktır.
 • Çocukların kreş çantasıyla uyumlu suluk kullanması, onları daha da mutlu edeceği için renk ve desen kombinlerine dikkat edilmesi önerilir.

Suluk ve Matara İçinde Ne Taşınır?

Suluk ve mataralar, içeceklerin taşınmasında yardımcı olan ürünlerdir. Firmalar pek çok zevke hitap edecek şekilde suluk tasarlar. Bu ürünlerde neler taşınır diye merak edilliyorsa; şöyle bir fikir verebiliriz:

 • Çocukların kreşte içmesi gereken meyve suyu, doğal halde evde hazırlanır ve suluk içine istenen miktarda eklenir. Çocuğunuz istediği durumda suluğu kullanarak meyve suyunu içer.
 • İçme suyu, en temiz haliyle suluk içinde istenilen ortamda kullanılır. Bunun için suluk içindeki içme suyu sık sık tazelenmelidir.
 • Sadece kreş ortamında değil hayatın her anında kullanım imkanı olan suluk içine ayran taşınabilir. Ancak güneş görmemesi ve kısa sürede tüketilmesi için dikkatli davranmak gerekir. Örneğin çocuğunuzla bahçede piknik yapacaksanız; suluk içine evde hazırladığınız ayranı koyabilirsiniz.

Kreş Çantası Kullanım Yaşı Hakkında

Renkli mi renkli, sevimli mi sevimli kreş çantalarını kullanmanın bir yaşı vardır elbette. Lise düzeyindeki çocuğun kreş çantası kullanması biraz tuhaf görünebilir. Bunun için kreş çantalarının kullanma yaşı vardır denilebilir.

OKU  Yaşam Alanlarına Şık Dokunuşlarda Bulunan Kırlentler

Hayal dünyaları çok geniş, içleri kıpır kıpır olan çocuklarınız ortalama 6 yaşına geldiğinde zevkleri ve renkleri değişecektir. Bu gibi dönemlerden geçtiğinizde evdeki eşyalarını da değiştirmek isteyecektir. Bu nedenle kreş çantalarını kreşe başlayan 3 yaşındaki çocuklar ile 5 yaşında kreşi bitiren çocuklar kullanabilir diyebiliriz. İlkokul düzeyine gelen çocuklar daha dikkat çeken ve yaşına hitap eden modelleri kullanmak isteyebilir. Zevklerini ve düşüncelerine önem vermek gerekir 🙂

Kreş Çantası Tasarımları

Eğitim hayatının ilk dönemlerinde olan çocukların ilgisini çekecek kreş çantaları genellikle çizgi film karakterleriyle tasarlanır. Bu tasarımlarda Kral Şakir, Barbie Bebek, Spiderman, Elsa, Lol Surprise, Cars karakterleri dikkat çeker. Ayrıca Mickey Mouse ve Unicorn motifleri de çok severek kullanılır.

Kreş İçin Suluk Tasarımları

Kreş hazırlığı yapan ailelerin ve çocukların dikkatini çeken çocuk suluk tasarımları oldukça renklidir. Futbol takımlarını temsil eden suluklar, çizgi film karakterlerini yansıtan mataralar çocukların en sevdiği eşyalardan olur. Araba figürlü, Elsa ve Barbie desenli, futbol toplarının ve basketbol toplarının resmedildiği suluklar çocuklara kreşte gün boyu eşlik eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.