Mavioje

Kistik Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri

Kistik Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri

Kistik sivilce yüzde en yaygın görülen kırmızı ve ağrılı bir sivilce türüdür. Sadece yüzde değil aynı zamanda göğüs, sırt, üst kol ve omuzlarda da görülebilir. Bu sivilce türü normal sivilcelere benzemez ve çok çabuk geçmez. Bu sivilceler hem erkek hemde kadınları etkiler ve genellik 8 ila 50 yaş arasındaki yaş gruplarında çok sık ortaya çıkar. En şiddetli sivilce türü olduğundan dolayı bu yazımızda kistik sivilce hakkında detaylı bilgiler verip, doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ayrıca nodülokistik akne olarak da adlandırılan kistik akne, ciltte ortaya çıkan büyük, iltihaplı kistler ve nodüllerlerle ortaya çıkan zor bir sivilce türüdür. Diğer sivilcelerin aksine kistik sivilce belirgin şekilde ağrılıdır ve  ölü yağ cilt hücreleri, saç köklerinde yada gözeneklerin de derinleştiğinde meydana gelir. Kistik akne genellikle ergenliğe yeni girmiş erkeklerde daha yaygın görülmektedir ancak ne yazık ki, hormonal bir dengesizlik olduğunda bu sivilce türü yetişkinlik yıllarına kadar devam edebilir.

İzotretinoin adı verilen ilaç kistik sivilce için tedavi edici bir ilaç olabilir. Ancak bu ilacın yan etkileri çok fazladır, doğum kusurları, crohn hastalığı ve hatta intihar etmeye yatkınlık gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden daima sivilce için evinizde kendinizin yapacağı doğal ilaçları denemenizi öneriyoruz. Eminimiz bu sonuçlardan memnun kalacaksınız.

Kistik sivilce ile savaşmanın en iyi yolu gıda takviyeleri ve hatta cilt bakımı yoluyla probiyatik kullanımıdır. 1961 yılında yapılan bir araştırmada probiyatik verilen 300 sivilce hastasını yüzde 80’inde iyileşme olduğu saptanmıştır. Aslında cilt sağlığı için probiyotiklerin önemi yeni bir şey değil ancak son yıllarda daha fazla öneme sahip olmuştur. Bu nedenle, cildinizin temizlenmesi için tehlikeli ilaçlar kullanmaya başlamadan önce kistik sivilcenizi doğal olarak nasıl tedavi edebileceğinizi ve cildinizin nasıl temizleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğal Olarak Kistik Sivilce Tedavisi

Doğal yollardan kistik sivilcelerden kurtulmak mümkün müdür? Neyseki buna cevabımız evet. Kistik sivilceyi hızlı bir şekilde tedavi etmenin ve ondan kurtulmanın birçok doğal yolu vardır. İşte en etkili 10 doğal yolu.

Kistik Sivilce Fotoğrafı

Kistik Sivilce Fotoğrafı

1. Patlatmak Yok

Kistik sivilcenizi veya diğer sivilcelerinizi asla patlamayın ve sıkmayın. Zaten yaygın sivilcelerden farklı olarak, kistik sivilceler sizlere tipik olarak sivilceyi patlatma veya sıkma olanağı tanımaz. Kistik akne lezyonlarının derinliği nedeniyle, patlatma veya sıkma tamamen olanaksız hale gelir ve bu denendiğinde iyileşme günlerden haftalara kadar sürebilir. İltihap kapmış bir sivilceye ne kadar dokunursanız, sinir bozucu ve çirkin bir hal alır. Eğer kistik sivilceyi patlatmaya çalışırsan ağrıların artmaya başlayacaktır. Ayrıca patlatmaya çalışırsanız ileri de geçmeyen bir yara izine dönebilir. Kistik sivilce için daima hatırlanması geren iki kelime: Sakın patlatma!

2. Buzla

Ağrılı kisti besleyen küçük kan damarlarını daraltmak için birkaç saniye boyunca doğrudan bir kırılmayan buz küpü uygulayabilirsiniz. Buz, rahatsız edici sivilcenin boyutunu ve kızarıklığı hemen azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Sağlıklı Cilt Bakımı Rutini

Ağır ve kokulu nemlendiricileri önleyen basit, sakinleştirici bir cilt bakım rutini sürdürün. Günlük nemlendirici uygulamadan önce her zaman cildinizin temiz olduğundan emin olun. Yağsız ve kokusuz bir nemlendirici mükemmel bir tercih olacaktır.

Cildinizi koruyan ve sivilcenin büyümesini engelleyen etkili nacak sert ve aşındırıcı olmayan eksfoliyanlar kullanmaya özen gösterin. Bazı ölü deri temizleyici kremler içerisinde glikolik asit ve meyve enzimleri bulundurur. Özellikle yaz aylarında sivilce izlerinin görünmesini azaltmak istiyorsanız kaliteli güneş kremlerini kullanın. Yara izleri için doğal bir C vitamini ürünü yardımcı olabilir. Bazı kristik sivilce izleri ne yazık ki hemen iyileşmez, iyileşmesi de ayları bulabilir ama umudunuzu kaybetmeyin.

OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Stresinizi Azaltmak ve Rahatlamak İçin Mükemmel Bir Mekan

4. Takıntılı Olma

Kistik sivilcene asla takıntılı olma. Aynada saatlerce kistik sivilcenize bakmak sizi daha fazla kötü hissetmenize neden olup, istemediğiniz düşüncelere götürebilir. Kistik sivilcenizi görsel ve zihinsel olarak asla takıntı haline getirmeyin ve utanmayın. Olumlu düşünün ve olumlu şeyler olsun.

5. Havlu ve Yastık Kılıfı

Havlu ve yastık kılıfı gibi günlük yüzünüze dokunan eşyaların tahriş ve hassasiyetini azaltmak için, bu eşyaları güçlü deterjan ve ağartıcılarla yıkamaktan kaçının. Bunun yerine,  doğal ve kokusuz çamaşır ürünlerini tercih edin. Ayrıca sivilcenizi daha da kötüleştiren bakterilerden uzak kalmak için havlu ve yastıklarınızı sık sık değiştiriniz.

6. Kistik Sivilce Diyeti

Kaçınılması gereken yiyecekler:

 • Konvansiyonel Süt: Laktoz intoleransı olmasa bile, konvansiyonel süt ürünleri sindirim sistemi için zor olabilir. Birçok kişi süt, peynir ve dondurma gibi süt ürünlerini kestiklerinde veya ortadan kaldırdıklarında sivilcelerinde bir iyileşme görmektedir. Sütün zarar verip vermediğini kontrol etmek istiyorsanız, bunu iki hafta boyunca beslenmenizden çıkarmayı deneyin ve kistik sivilcenizin iyileşip iyileşmediğine bakın. Eğer zarar vermiyorsa, tekrardan sütü beslenmenize katabilirsiniz. Daha iyi kalitede süt tercih etmek de önemlidir.
 • Şeker: Şeker ve diğer yüksek glisemik yiyecekler (ekmek ve makarna gibi) vücudunuzdaki iltihabı daha da kötüleştirebilir. İltihaplanma hassasiyetiniz ne kadar fazlaysa, kistik sivilce de o kadar kötü olur. Bunun yerine doğal tatlandırıcılar deneyin. Aşırı miktarda şeker ve tahıl ürünleri tüketmek de vücuttaki maya ve kandidayı besleyerek ciltte sivilceyi artırabilir.
 • Kafein ve çikolata: Kafein tüketimi hormonal dengenizi nozabilir. Özellikle aşırı dozda kfaien, kortizol olarak bilinen stres hormonunu artırabilir. Kahve, çay ve çikolata gibi çeşitli kafein kaynakalrını azaltrak yada içmeyerek hormonlarınızı dengede tutmanıza ve kistik sivilcenizi gidermenize ayrdımcı olabilir.
 • Düşük lifli, yüksek oranda işlenmiş gıdalar: Düşük lifli ve yüksek oranda işlenmiş gıdaların tüketilmesi bağırsak sağlığınızı doğrudan etkiler, bu da cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.
 • Kızarmış ve hızlı yiyecekler: Bu yiyecekelr yükske oranda işlenmiştir ve lif oranı da düşüktür. Ek olarak, hidrojenlenmiş yağlar, sodyum, kimyasallar, tatlandırıcılar ve şeker dahil olmak üzere iltihaplanmalara neden olan birkaç bileşen içerir.

Yenebilecek Yiyecekler

 • Probiyotik açıdan zengin gıdalar:Bağırsaklarınız ne kadar sağlıklı olursa, kötü bakterilere karşı iyi dengeniz o kadar iyidir. Kefir ve kültürlü sebzeler gibi probiyotik bakımından zengin yiyecekleri tükettiğinizde, probiyotikler bağırsağınızı korur ve sivilceyi tetikleyebilecek durumları ortadan kaldırır. 56 akne hastasına fermente edilmiş süt içirilmiş ve bu sütün akne sayısını etkin bir şekilde azalttığı görülmüştür.
 • Yüksek çinko içeren yiyecekler : Sivilcesi bulunan insanların çinko seviyeleri gemellikle düşüktür. Bu nednele çinko eksikliğini azaltmak için sığır eti, nohut, kabak çekirdeği ve kaju gibi şeyler tüketmelisiniz. Çinko aynı zamanda cilt sağlığını iyileştiren sağlıklı bir sindirim sistemini de destekler.
 • A vitamini bakımından zengin gıdalar: Lahana, ıspanak, tatlı patates ve havuç gibi A vitamini bakımından yüksek olan yiyecekler enfeksiyonla savaşır ve hızlı iyileşme sağlar, kistik sivilcelerden kurtulmaya çalışırken kesinlikle ihtiyacınız olan şeyin başında geliyor.
 • Lif açısından zengin besinler: Yüksek lifli gıdalar tüketmek kistik sivilce sorunlarından kurtulmaya yardımcı olabilir. sebze, meyve, fındık, tohumlar ve yulaf ezmesi gibi besinleri tüketirseniz bağırsak temizlenmesini sağlarsınız ve zararlı bakterilerden kurtulursunuz.
 • Yüksek kaliteli proteinli gıdalar : Otlarla beslenen sığır eti, organik tavuk, vahşi balıklar ve serbest yumurtalar protein ve besin bakımından yüksektir ve kistik akne ile mücadelede önemli bir bileşen olan kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Karaciğer destekleyici yiyecekler: Hormonlar karaciğerde işlendiğinden, karaciğer destekleyici yiyecekler yemek sivilceyi gidermeye yardımcı olabilir. Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmek için brokoli ve karnabahar gibi yapraklı sebzelerin yanı sıra yapraklı yeşillikler ve armut, elma gibi yüksek lifli meyveler yiyin.
OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Doğal Rahatlamanın Adresi

Tüketilmesi İçin Ek Takviyeler

 • Probiyotikler (günde 10.000 IU ila 50.000 IU, genellikle günde iki ila üç kapsül). Probiyotikler almak bağışıklığınızı artırabilir ve kistik akne ile iç mücadelenize yardımcı olabilir. Koruyucu bir dış koruma sağlayan probiyotik cilt bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz.
 • Omega-3 yağ asitleri (günlük 1.000 miligram balık yağı / morina karaciğeri yağı veya 3.000 miligram keten tohumu ya da chia tohumu yağı). Omega-3 inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve hormon dengesini destekler. Ayrıca akşam çuha çiçeği ve hodan yağında bulunan gamma-linolenik asidi (GLA) hormonal denge için düşünebilirsiniz. Bilimsel bir araştırma, 10 haftalık omega-3 yağ asidi ya da GLA desteğinin ardından, enflamatuar ve enflamatuar olmayan akne lezyonlarının önemli ölçüde azaldığını göstermiştir.
 • Çinko (günde iki kez 25–30 miligram).  Yapılan araştırmalar sivilcesi olan kişilerin daha düşük kan ve cilt çinko seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Çinkoyu ağız yoluyla alarak sivilcenin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Vitex: (160 miligram vitex / chasteberry). Bu bitkisel ilaç özellikle hormonal kaynaklı akne için önerilmektedir.
 • Guggul veya guggulsteron (günde iki kez 25 miligram). Guggul Hindistan’a özgü bir ağacın özünden yapılır. Kistik sivilceden muzdarip olan bireyler için kontrollü bir klinik çalışma, guggul takviyelerinin kistik sivilceye iyi geldiğini göstermiştir.

7. Rahatla

Stres yapmak işleri daha da kötü hale getirir. Yaşamınızdaki stresi azaltmanın yollarını bulun, çünkü stres vücudunuzun sivilceyi kötüleştiren hormonları serbest bırakmasına neden olabilir. Ne kadar rahatlarsanız, cildiniz o kadar iyi olur. Cildinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için doğal stres gidericileri deneyin .

8. Uyku

Düzenli bir uyku almak, hormon seviyelerinin dengelenmesini ve kistik sivilce ile ilişkili iltihaplanmanın azaltılmasına da dahil olmak üzere genel sağlığınızın iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kistik sivilcenizin geçmesi için zaman verin.

9. Egzersiz

Düzenli fiziksel aktivite, vücudun lenf sistemi için mükemmeldir ve tüm vücudunuzu detoksifiye eder. Aynı zamanda kistik akne ile savaşırken ruh halinizi ve özgüvenizin mükemmel olması için yüzmeye gidebilirsiniz. Ya da yürüyüşler yapabilirsiniz.

10. Uçucu Yağlar

Çay ağacı ve lavanta gibi esansiyel yağlar kistik sivilcelerle savaşmaya yardımcı olabilir. Sivilce için uçucu yağları kullanmanın en iyi yolu, söz konusu alana topikal olarak iki ila üç damla uygulamaktır. Çay ağacı ve lavanta esansiyel yağları düzgün (doğrudan) uygulama için güvenlidir, ancak hassas cildiniz varsa jojoba veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile de birleştirilebilirler.

Çay ağacı yağıyla akne tedavisi ile ilgili etkililik, tolere edilebilirlik ve potansiyel etki biçimlerinin bilimsel olarak gözden geçirilmesi, çay ağacı ürünlerinin akne hastalarında lezyon sayısını azalttığını, diğer topikal tedavilere benzer tolere edilebilirlik seviyelerine sahip olduğunu ve akne tedavisi ile ilişkili antimikrobiyal ve anti-enflamatuar aktiviteler.

Esansiyel yağlarla akne tedavisi yaparken doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının. UV ışınları cildinizi daha hassas hale getirebilir ve cilt tahrişlerine veya kızarıklıklara neden olabilir. Bu esansiyel yağlardan herhangi birinin kullanılması cilt tahrişine neden olursa, bu yağın kullanılmasına son verin.

Kistik Sivilce Belirtileri

kistik sivilce, çoğunlukla genç erkeklerde görülen daha ciddi ve daha nadir bir sivilce şeklidir, ancak hem cinsiyetten hem de farklı yaşlardaki insanları etkileyebilir. Kistik sivilceniz olduğunda cildinizin gözenekleri yağ ve ölü cilt hücreleri ile tıkanır ve iltihaplanır.

Kistik akne belirtileri şunlardır:

 • yüzünde, göğsünde, sırtında, üst kollarında, omuzlarında ve / veya uyluklarında büyük, kırmızı ve ağrılı ziler
 • Genelde beyaz baş gösteren bir kabarıklığı olmayan, kabarık kırmızı yumrular gibi görünen nodüller
 • Sivilce görütlemden önce genellikle derinin altında hissedilen lezyonlar
 • papül ve püstüllere ek olarak kist ve nodül üreten daha belirgin akne
 • Dokunduğunuzda yada dokunmadığınızda bile ağrılı olan kırmızı izler
 • Ruh alinde değişmeler benlik duygusunun azalması özellikle yüzünüzde kistik sivilce varsa psikolojik rahatsızlıklarda artış meydana gelir.
OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Stresinizi Azaltmak ve Rahatlamak İçin Mükemmel Bir Mekan

Kistik sivilcenin farklı görünüm, yağ bezindeki akut hasardan dolayı şiddetli yanma ve tahrişe neden olur; bu da kızarıklık, şişme ve ağrıya neden olur. Kistik sivilce dermatolog tarafından kolaylık teşhis edilir ve herhangi bir özel test gerekmez.

Kistik Sivilce Nedenleri

Kistik akneye neden olabilen bazı nedenler vardır. İşte bunlar şunlardır:

 • Genetik
 • Polikistik over sendromu dahil olmak üzere hormonal değişiklikler
 • Yüksek seviyede nem ve terleme
 • Gözenek tıkaması ve tahriş edici yüz ve vücut bakım ürünleri
 • Bazı ilaçlar ve kimyasallar r (örneğin, kortikosteroidler , lityum , fenitoin , izoniazid ) aknenin kötüleşmesine neden olur.

Kistik akne genetik olabilir bu yüzden ailelerde görülme sıklığı fazladır. Ebeveynlerinizden biri veya her ikisinde de şiddetli kistik akne varsa, o zaman buna sahip olma şansınız da artar.

Ergenliğe yeni girmiş erkeklerde en yaygın sivilce türlerinden biridir. Androjenler olarak adlandırılan hormonların androjenlerde bir artış olduğunda gençlerde kistik akne ortaya çıkabilir. Bu artış cildinizde, gözeneklerde ve sivilcelerde tıkanmaya neden olabilecek değişikliklere neden olur.

Kistik sivilce sadece erkeleri etkilemez. Aynı zamanda kadınlardaki hormon değişiklikleri, adet döngüsü, hamileilik ve menopoz da kistik akneye neden oalbilir. Kistik akne polikistik over sendromundan muzdarip kadınlar arasında daha yaygındır .

Kistik Sivilce vs. Rosacea (Gül Hastalığı)

 • Akne ve rosacea en yaygın dermatolojik durumlardan ikisidir.
 • Rosacea ve akne arasındaki farkı söylemek zor olabilir
 • Rosaceanın ilk evrelerinde, hasta derinin yavaş yavaş kızardığını fark eder ve bu sık sık akne, güneş yanığı veya dermatit için bu değişiklikleriile karıştırılır.
 • Rosacea, öncelikle yüzün orta kısmında meydana gelen kronik bir hastalıktır ve genellikle kızarıklık, kızarma ve kızarma ile şişlikler (papüller) ve sivilceler ortaya çıkar.
 • Her iki durumda da şişlikler ve sivilceler bulunsa da, nedenleri ve biyokimyasal süreçleri her biri için farklıdır. Kistik akne, saç köklerini, yağ bezi hücrelerinin ve bakterilerin hormonal stimülasyonunu içeren birçok faktörün bir ürünüdür. Öte yandan, son araştırmalar rosaceanın vücudun doğal bağışıklık sisteminin fonksiyon bozukluğuyla bağlantılı olduğu ve bu nedenle antibakteriyel maddeler yerine antienflamatuar maddelerle tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koydu.
 • Kistik akne ağırlıklı olarak genç erkekleri ve genç erkekleri 20’li yaşlarda (ve hormonal sorunları olan kadınlarda) etkilerken, rosacea ağırlıklı olarak kuzey ve doğu Avrupa kökenli kadınları, özellikle de sarışın ve açık tenli olanları etkiler. Rosacea ile 20-60 yaş arası kadınlar baskın epidemiyolojik gruptur.
 • Akne veya rosaceaya yatkın kişiler bağırsak bakterilerindeki bir kayma ve ardından iltihaplanma sonucu ağrıaşayabilir.

Kistik Sivilce Hakkında Son Düşünceler

Kistik sivilcelerdebn ve izlerinden kurtulmak zaman alabilir, ancak doğal ve bütünsel en iyi tedavi evinizdeki doğal tedavi yöntemidir. Kistik akne, özellikle ruh halinize ve özgüveninize zarar vermeye başladığında, başa çıkması gerçekten zor olabilir. Ruh halinizin bozulmaması ve kistik sivilcenin sizi üzmemesi için elinizden gelenin en iyisini yapmak önemlidir. Kistik sivilcelerden kurtulmanın kontrolünüz dahilinde olduğunu unutmayın. Yaşamınızda olumlu değişiklikler yaparak bu sivilceden kurtulabilirsiniz.

Son olarak kistik sivilceleriniz için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzına bağlı kalmak, bol içmek ve basit doğal bir cilt bakımı rutinini sürdürmek çok önemlidir. Berrak, sağlıklı bir cilt ruhsal halin yansımasıdır.  bu nedenle sağlıklı seçimler yapmaya devam ederseniz, kistik sivilce derdinde de kurtulabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021