Mavioje

Keçi Sütünün Faydaları

3.146
Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütünün faydaları oldukça fazladır.  Her ne kadar popüler olmasa da, keçi sütü dünyanın farklı bölgelerinde yaygın olarak tüketilir.  Bu yüzden keçi sütünün faydaları konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Keçi sütü protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve A, B2, C ve D vitaminleri bakımından zengindir. Bu besinlerin tümü, vücudunuz için aklınıza gelebilecek en iyi faydaları sağlar.

Ayrıca keçi sütünün faydaları bununla sınırlı değildir. İnanılmaz derecede çok yönlüdür ve peynir, sabun, tatlı (keçi sütünden reçel yapabilirsiniz), cilt bakım ürünleri ve daha fazlasını yapmak için keçi sütünü kolayca kullanabilirsiniz.

Keçiler oldukça çevre dostu hayvanlardır. Bu yüzden keçiler ineklere göre daha az yer kaplar ve daha az yemek yerler. İki inek için gereken aynı alan üzerinde altı keçi bulunabilir.

Keçi Sütü Nedir?

Keçi sütü keçiler tarafından üretilen bir süttür. Bu süt içerisinde çok sayıda temel besin maddesi bulunur ve kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda yağ asitleri bakımından zengindir. Sahip olduğu yağ asitleri, etkileyici sağlık yararları sunar ve kalp sağlığına çok iyi gelir.

Keçi sütü de tıpkı inek sütü, gibi bir memeliden üretildiği için süt türü olarak kabul edilir. Bununla birlikte, inek sütü için harika bir alternatiftir.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi sütünün faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra keçi sütü hangi hastalıklara iyi gelir sorusunun cevabını da öğreneceksiniz.

1.Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Keçi sütü kalp için faydalı bir mineral olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum düzenli kalp atışının olmasını sağlayıp, kalbin korunmasına yardımcı olur ve hatta kan pıhtılarının oluşmasını ve kolesterol seviyelerinin yükselmesini önler. Magnezyum ayrıca kalp sağlığı için çok önemli bir besin maddesi olan D vitamini ile de çalışır.

Keçi sütü aynı zamanda orta zincirli yağ asitlerini, inek sütünden daha fazla içerir. Bu yağ asitlerinin kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve koroner hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Süt, aynı zamanda kolesterol seviyelerini iyi iyi yönde artırabilir ve bu kalp için çok iyi bir avantajdır. Keçi sütünde bulunan potasyum seviyeleri kan basıncını düşürür , bunun nedeni potasyumun kan damarlarını rahatlatmasıdır.

Fakat bazı kaynaklar keçi sütünün doymuş yağ içerdiğini ve bu yağlarında kalp sağlığına olan zararlarından  bahseder. Bu nedenle keçi sütünü tüketmeden önce doktorunuza danışın. (Özellikle kalp sorunu olan kişilerin sorması önemlidir.)

2.Bağışıklığı Artırır

İnek sütü az miktarda olsa selenyum içerir, fakat selenyum keçi sütünde bol miktarda vardır. Selenyum minerali bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi hastalıklardan  korur ve enfeksiyonları önler.

3.İltihaplanmaya Karşı Mücadele Eder

İnek sütünden hoşlanmayan ve bu süte karşı alerjisi olan çoğu kişi, inek sütünün içinde bulunan proteinlerden biri olan A1 kazeine karşı hassastır ve onu sindirmekte zorlanır. Ayrıca şunu da belirtelim inek sütü alerjisi çocuklar arasında en yaygın alerjiler arasında yer alır ve bu alerji yetkinlikte de devam edebilir. (Bu alerjiyle ilgili şuradan bilgi alabilirsiniz. Süt alerjisi ) Bunun nedeni inek sütünün alerjik reaksiyonlara neden olabilecek 20’den fazla farklı alerjin içermesidir. (A1 kazein dahil). İnek sütü alerjisinin belirtileri genellikle mevsimsel alerji belirtileri ile sıklıkla karıştırılır. Nedenini bilmek çok kolaydır. İnek sütü alerjisinin belirtileri arasında kurdeşen ve burun akıntısı karın krampları gibi belirtiler bulunmaktadır.

A1 Kazeinde ne var ki? Bu protein bazı insanlar için oldukça iltihaplıdır ve iltihap çoğu hastalığın kökeninde yer alır. A1 kazeini, irritabl barsak sendromu, Crohn’s, sızdıran bağırsak ve kolit gibi gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Ayrıca sivilce, otoimmün hastalıklar ve egzama gibi cilt sorunlarını da ortaya çıkarabilir.

Keçi sütünde sadece A2 kazein bulunur. Bu protein anne sütüne en yakın proteindir. Yapılan bir çalışmada keçi sütünün emzirme sonrası kullanıldığında bebekler için inek sütünden daha az alerjen olduğunu göstermiştir.

OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Stresinizi Azaltmak ve Rahatlamak İçin Mükemmel Bir Mekan

4. Kolesterol Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Hem kadınlar hem de erkekler için en önemli keçi sütünün faydalarından biri kalp sağlığı üzerindeki terapötik etkileridir. Bunun nedeni keçi sütünün yüksek seviyede orta zincirli yağ asitlerini içermesidir. İnek sütünde orta zincirli yağ asitleri yüzde 15 ila 20 arasında bulunurken, keçi sütünde bu oran 30 ila 35 arasındadır. Bu yağ asitleri kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve enerjinizin artmasını sağlar. Ayrıca koroner kalp hastalığı ve bağırsak hastalıkları gibi durumların tedavisine bile yardımcı olabilir.

Ama bekleyin, dahası var! Keçi sütünün faydaları bu kadar değil, keçi sütü kötü olan kolestrol seviyelerini azaltırken, ”iyi” kolestrol seviyeleri de artırır. Aslında keçi sütü bu özellikleriyle zeytinyağının iyileştirici özelliklerine benzer ve yüksek kolesterolü kontrol altında tutmak için tavsiye edilir.

5. Kemikleri Güçlendirir

Neredeyse herkes kalsiyumun güçlü kemikler ve dişler için gerekli olduğunu bilir, ancak çoğu insan bunun için en iyi yolun inek sütü içmek olduğunu düşünür.

Keçi sütü kalsiyum bakımından yüksektir ve bir bardak size 327 miligram mineral sunar. Bu miktar inek sütünden daha fazladır. Beslenmenizde yeterli kalsiyum olması demek, kırıkların ve osteoporoz gelişiminin önlenmesine yardımcı olması anlamına gelir.

Kalsiyum sağlık için en önemli minerallerin başında geliyor. Özellikle kemik sağlığı konusunda önemlidir. Vücudunuzdaki kalsiyumun yüzde 99’undan fazlası kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kalsiyum kemik kütlesinin artmasına yardımcı olur ve dokuya yardımcı olarak kemik kuvvetini en üst noktaya çıkarır.

6. Kolayca Sindirebilir

Keçi sütündeki yağ kürecikleri daha küçüktür ve bu sütün sindirilmesini kolaylaştırır ( 12 ). Mideye ulaştıktan sonra keçi sütündeki protein inek sütünden daha yumuşak bir pıhtı oluşturur – ve bu aynı zamanda bir ineğin sütünde yaşayabileceği tahrişi de azaltır.

7. İnek Sütünden Daha Yararlı

Bunun çoğunu zaten tartıştık. Fakat yinelemek acı vermez.

İlk olarak, keçi sütü sindirilebilirlik açısından inek sütünden çok daha iyidir. Bu nedenle, gastrointestinal problemi olan herkes için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, laktoz intoleransı olan kişilerce iyi tolere edildiği için, iltihaplanmaya neden olmaz.

Sonra keçi sütündeki A2 beta-kazein proteinine sahibiz, bu da inek sütündeki muadilinden çok daha iyi ve daha güvenlidir. Keçi sütü ayrıca alerjik reaksiyonları önler ve çevre dostudur.

Tek dezavantajı fiyat olabilir – keçi sütü Batı dünyasında diğer kısımlardaki kadar kolay bulunmadığından, biraz pahalı olabilir. Ama hey, bu değerli bir yatırım olabilir.

8. Beyin Sağlığına İyi Gelir

Araştırmalar keçi sütündeki lipitlerin anksiyeteyi azalttığını göstermiştir. Keçi sütü ayrıca beyin gelişimini etkilediği bilinen konjuge linoleik asit içerir.

9. Hamileler İçin İyi Olabilir

Keçi sütü özellikle hamilelik sırasında iyiyse, sınırlı bilgi vardır. Ayrıca, bebekler veya bebekler için daha iyi olup olmadığını bilmiyoruz. Bu nedenle, doktorunuza danışın.

Ancak sadece pastörize süt tüketmeyi unutmayın, çiğ süt kullanmayın.

10. Vücudun pH Seviyelerini dengeler

Keçi sütü alkalidir ve daha çok anne sütünün pH seviyesine paraleldir, bu yüzden vücudun pH seviyelerini dengeleyebilir.

11. Keçi sütünün cilde faydaları

Keçi sütü, esansiyel yağ asitleri ve trigliseritler bakımından zengindir; bu da cilt için çok iyi olmasını sağlar. Alkali olduğu için cildi tahriş etmez. Dahası, keçi sütü cilt için çok önemli bir besin olan A vitamini ile doldurulur. Sütteki laktik asit cildi nemlendirir ve aydınlatır. Ayrıca sivilceyle savaşır ve oluşumunu yavaşlatır.

Sabah ilk işinizi yıkamak için sütü kullanabilirsiniz (hatta biraz sulandırın).

Keçi sütü sabunu kullanarak cildinizin sağlığını iyileştirmenin başka bir yoludur. En yakın süpermarketten alabilirsiniz. Sabunu düzenli olarak kullanmak, cildinizi nemlendiriciye ihtiyaç duymadan daha az hale getirecektir. Sabun bile egzama semptomlarından kurtulma sağlayabilir. Sadece sabunu etkilenen bölgelere uygulamak püf noktaları olacaktır.

Keçi sütü insanların pH seviyelerine çok yakın olduğu için daha az tahrişle cilt tarafından emilir ve bakterilerin uzak durmasına yardımcı olur. (Elveda sivilce!). Bu nedenle, çoğu insan doğal cilt bakım rutinlerine sıklıkla keçi sütü losyonu ve keçi sütü sabununu ekler.

12. Saç Sağlığını İyileştirir

Saçınızın vücudun geri kalan kısmı kadar pH dengeli olması gerekir, bu yüzden keçi sütü harikalar yaratabilir. Saçınızı keçi sütüyle durulayabilirsiniz ve bu durum saç sağlığını önemli ölçüde artırabilir.

OKU  Cihat Süvarioğlu Kimdir? Gönül Dağı Ramazan Nereli

Ayrıca şampuan yerine keçi sütü kullanmayı deneyebilir ve ardından en sevdiğiniz saç kremi ile bunları birlikte kullanabilirsiniz.

Keçi Sütünün Besin Değerleri

Keçi sütünün faydaları yanısıra besin değeriyle de ön plana çıkan bir süttür. Sağlık yararlarından dolayı artık tüm dünyada sıklıkla tüketiliyor. Tadı harika ve besinlerle dolu olduğundan mutlaka içmenizi öneriyoruz.

Bir bardak keçi sütü yaklaşık 244 gramdır ve keçi sütünün besin değerlerinin yaklaşık tümünü içerir.

 • 168 kalori
 • 10.9 gram karbonhidrat
 • 8.7 gram protein
 • 10.1 gram yağ
 • 327 miligram kalsiyum
 • 271 miligram fosfor
 • 0,3 miligram riboflavin
 • 498 miligram potasyum
 • 483 uluslararası birim A vitamini
 • 34.2 miligram magnezyum
 • 0.1 miligram tiamin
 • 0.8 miligram pantotenik asit
 • 29.3 uluslararası birim D vitamini
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 0,1 miligram bakır
 • 3.4 mikrogram selenyum
 • 3,2 miligram C vitamini

Yukarıda listelenen besinler eke olarak, keçi sütü az miktarda B12 vitamini, niasin ve manganez de bulunur.

Keçi Sütü Çeşitleri

Keçi sütünün faydaları konusunda yukarıda detaylı bilgiler öğrendik. Şimdi de keçi sütünün çeşitlerini öğrenelim ki, en iyi şekilde faydalanalım.

Artık beslenmenize keçi sütünü eklemeye hazırsanız bunun için birkaç seçeneğiniz vardır. Keçi sütünün faydalarını en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız çiğ keçi sütünü deneyebilirsiniz. Bu süt yerel çiftçi pazarında yada sağlık gıda mağazalarında bulunabilir. Çiğ keçi sütü bu içecekten maksimum miktarda besin almanızı ve genel sağlığınızın düzenlenmesine yardımcı olur.

Eğer bulunduğunuz bölgede çiğ keçi sütü bulunmuyorsa, çoğunlukla fermente edilmiş yiyeceklerden bu yararları elde edebilirsiniz. Bu yiyecekler sizi sağlıklı tutacak ve bağırsaktaki besin emilimini sağlayacaktır. En iyi fermente edilmiş ürünlerden biri de keçi sütü kefiridir. Bu kefir bağırsaklarınızı tedavi etmeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı oalbilir.

Bu süt içeceğinde bulunan probiyotikler bağırsak sağlığının iyileştirilmesine, bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesine, ishalin önlenmesine ve kolesterol seviyelerinin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Keçi sütünden iyi faydalar elde etmek istiyorsanız keçi sütü kefir aldığınızdan emin olunuz. Çünkü bu kefirlerin inek ve koyun versiyonları da satılmaktadır. Kefiri içebilirsiniz yada yoğurt gibi en sevdiğiniz yemeklere ekleyebilirsiniz.

Eğer keçi sütünden yapılmış kefiri çok sevmediyseniz, sizin için fermente edilmiş keçi sütünden yapılmış yoğurt daha uygun olacaktır. Keçi sütünden yapılmış yoğurtta bulunan probiyotik sindirimi destekler, diyabet riskini azaltır kilo ve yağ kaybı sağlar ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilir. Beslenmenize mutlaka keçi sütünden yapılmış yoğurdu eklemeyi unutmayın.

Keçi sütünden yapılmış peynirlerde probiyotiklerle doludur ve tüm ülke genelinde yaygın olarak satılmaktadır. Bir kraker üzerine keçi peyniri sürün yada sağlık faydalarını elde etmek için sadece peyniri tüketin tamamen size kalmış.

Keçi Sütü Nerede Bulunur ve Nerede Kullanılır

Keçi sütünün nereden alacağınızı merak mı ediyorsunuz? Genellikle keçi sütü birçok marketlerde ve çiftçi pazarında satılmaktadır. Keçi sütü bu marketlerde genellikle süt ürünlerinin bulunduğu yerde veya buzdolabında bulunur. Ayrıca keçi sütünden yapılmış cilt kremleri, süt tozu ve diğer keçi sütü çeşitlerini internet üzerinden de satın alabilirsiniz.

Keçi sütünü beslenme planınıza eklemey hazır jmısınız? Eğer düz bir şekilde imek istemiyorsanız, soğutulmuş keçi ürünlerini deneyebilirsiniz. Bu ürünler keçi sütünün tadını sevmenize yardımcı olacaktır.

Tarih / Gerçekler

Keçiler, insanlar tarafından evcilleştirilen ilk hayvanlardan biri olarak kabul edilir. Yapılan çalışmalarda Zagros Dağları’nda batı Asya’ya özgü olan bir keçi türü olan Bezoar dağ keçisinin, modern evcil keçinin ilk atası olabileceğini göstermektedir.

Taş Devri döneminde çiftçileri yakıt olarak kullanılan süt, et ve bok için keçileri üretmeye başladılar. Keçilerin etlerinden ve kemiklerinden yararlanıldı. Giysiler ve aletler üretilmeye başlandı. Evcil keçilere ait kanıtlar bundan 10.000 yıl öncesinde İran’da bulunan bir yerleşim yerinde ortaya çıkmıştır. Jericho, Jeitun ve Choga Mami gibi birçok diğer arkeolojik alanda keçi kalıntıları da ortaya çıkarılmıştır.

2011 yılı itibariyle Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, dünyada yaşayan yaklaşık 924 milyon keçinin olduğunu tahmin ediyor. Keçiler günümüzde genellikle etleri, sütleri ve derileri için kullanırlar. Bazı keçiler toprağı temizlerler.

Önlemler

Her ne kadar keçi sütü çok sağlıklı ve besleyici de olsa, dikkate alınması gereken bazı önemler vardır. Yani Keçi sütünün zararları da bulunmaktadır.

En yaygın keçi sütünün yan etkilerinden biri gaz yada şişkinlik gibi sindirim sorunlarıdır. Bunun nedeni keçi sütünün az miktarda laktoz içermesidir. İnek sütünden veya diğer süt ürünlerinden daha düşük olmasına rağmen, laktoza karşı şiddetli intoleransı olanlar için hala sorunlara neden olabilir.

OKU  Stilex Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Eğer keçi sütünü beslenme programınıza ekleyecekseniz mutlaka düşük miktarla başlayın ve yavaş yavaş tüketmeyi deneyiniz. Eğer keçi sütünü içtikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki yaşarsanız, yaşadığınız belirtileri azaltabilmek için alımı azaltmayı deneyebilirsiniz. Ya da çok ciddi bir durumda mutlaka doktora gidiniz.

İnek-keçi- koyun arasındaki fark

Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük fark, sindirilebilirliktir. Keçi sütü daha kolay sindirilebilir. Bu mide sorunları olanlar içim mükemmel bir seçenektir.  Keçi sütü ayrıca laktoz sorunları olan kişilerce daha iyi tolere edilir ve inek sütü gibi alerjenlere neden olmaz. Aynı zamanda keçi sütü küçük çocuklar içinde uygundur çünkü inek sütü gibi alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Bununla birlikte keçi sütü yaygın olmadığı için inek sütünden çok daha pahalı olabilir. Ayrıca çiğ dediğimiz keçi sütünü kolaylıkla bulmayabilirsiniz. Keçi sütünün tadı ve kokusu inek sütüne göre daha farklıdır. Bu yüzden herkes tarafından çok sevilmeyebilir.

Öte yandan inek sütü çok ucuzdur ve her yerde bulunabilir. Eğer keçi sütünden çok hoşlanmıyorsanız, A2 kazein sağlayan inek sütünden faydalanabilirsiniz.

Koyun sütü, sağlığa olan faydaları ile başka bir besleyici seçenektir. Aslında, bir bardak koyun sütü, keçi eşinden daha fazla kalsiyum, karbonhidrat ve protein içerir. Koyun sütü keçi sütüne göre birçok vitamin ve mineral seviyesinden daha yüksektir. Ayrıca hem keçi hemde inek sütünden daha fazla B12 vitamini, C vitamini, folat ve magnezyum bulunmaktadır.

Keçi sütü gibi koyun sütü de vücut tarafından kolayca sindirilebilir. Bu, sindirim sisteminizi kolaylaştıran küçük yağ kürecikleri sayesindedir. Keçi sütü gibi benzer kısa ve orta zincirli yağ asitleri içerir, bu yüzden daha az tahriş edicidir. Keçi sütünün tadına alışamayanlar koyun sütünü edebilir çünkü daha az keskindir.

Yukarıda da yazdığımız gibi keçi sütünün faydaları inek sütüne göre daha fazladır ve keçi sütü inek sütü gibi alerjik durumlara neden olmaz.

Sonuç

 • Keçi sütü, keçilerden üretilen bir süt türüdür. İnek sütü gibi, teknik olarak bir süt ürünü olarak kabul edilir.
 • Keçi sütünün faydaları oldukça fazladır ve yüksek derece de besleyici özellikler sunar. Bunlar arasında kalsiyum, fosfor ve riboflavin, ayrıca kalp sağlığına uygun yağlar ve protein bulunur.
 • Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük farklardan biri sindirilebilirliğidir. Keçi sütünün sindirimi kolaydır.
 • Koyun sütü inek sütüne iyi bir alternatiftir. Sindirimi kolaydır. Ayrıca, bazı vitamin ve minerallerde keçi sütünden bile daha yüksektir.
 • İdeal olarak, olası sağlık yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için çiğ keçi sütü veya fermente edilmiş keçi sütünü tercih ediniz. Ayrıca keçi peynirini tercih edebilir veya sabun ve serum yapmak için keçi sütü kullanabilirsiniz.
 • Keçi sütünün faydaları oldukça fazladır ve besleyicidir, bundan dolayı beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.

Uzmanların Okuyucuların Sorularına Cevapları

Taze keçi sütü ile toz keçi sütü arasındaki fark nedir?

Toz keçi sütü, sütün kuruyana kadar buharlaştırılması ile elde edilen mamul bir üründür. Taze keçi sütü kadar faydalı olmasa da, toz keçi sütünün raf ömrü uzundur.

Çiğ keçi sütü içebilir miyiz?

Çiğ süt, temel olarak zararlı bakterileri öldürmek için pastörize edilmemiş süttür. Sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, olduğu gibi çiğ süt içmemek güvenlidir.

İnek sütü yerine keçi sütü içebilir miyiz?

Evet, kesinlikle

Keçi sütünün herhangi bir yan etkisi var mı?

Özel bir yan etki görülmemiştir. Bununla birlikte, keçi sütü düşük miktarda folat içerdiğinden hamile veya emziren kadınlar için faydalı olmayabilir. Keçi sütünün yan etkileri hakkında daha fazla bilgi için lütfen doktorunuza danışın.

Bu yazımızda keçi sütünün faydaları hakkında bilgiler verdik, artık keçi sütünün ne işe yaradığını, hangi hastalıklara iyi geldiğini, tarihini, hangi alanlarda kullanıldığını, çeşitlerini öğrendiniz. Bu yazı dışında keçi sütüyle ilgili sormak istediğiniz sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmından uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Yeni yazılarımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın!

Yine bir başka yazımız olan su orucunu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Su Orucu Nedir? Yararları ve Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021