Mavioje

Keçi Sütü Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Keçi Sütü Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Güzellik ürünleri cildimize ve vücudumuza zarar verdiği gerçeğini bilmekte fayda vardır. Doğal bir cilt bakım rutini bu yüzden çok önemlidir. Doğal bir cilt bakımı hem cildimize zarar vermez hemde uzun ömürlüdür ve kimyasal ve bileşenler içermezler. İşte sizlere bu yazımızda keçi sütü sabunu hakkında bilgiler vereceğiz. İnanılmaz faydaları olan bu sabun hindistan cevizi yağı, zeytinyağı vb. Bazı doğal maddelerle birlikte saf keçi sütünden yapılır, bu doğallık da onu harika bir alternatif bir cilt bakımı haline getirir. Bu el yapımı sabunun size nasıl güzellik ve fayda sağlayacağı hakkında detaylı bilgiler öğrenmek ister misiniz? Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Keçi Sütü Sabunu Nedir?

Keçi sütü sadece keçi sütünden yapılmaz, aynı zamanda içerisine hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi farklı bileşenlerle yapılan doğal bir sabundur. Keçi sütü  lezzetli olmasının yanı sıra, yüzyıllardır boyunca sağladığı faydalarla bilinir.

Öncelikle daha önce keçi sütünün faydaları hakkında bilgiler vermiştik. Keçi sütünün sağladığı faydalar oldukça fazlaysa keçi sütü sabunu da oldukça faydalıdır ve cilde çok iyi gelir. Birçok insan artı keçi sütü sabunu ve diğer doğal sabunları kullanmaya başladı, çünkü binlerce yıldır insanlar tarafından el yapımı olarak yapıldı ve ticari deterjanlar eklenmedi. Cildinizi korumanın bir yolu, keçi sütü sabununu kullanmaktır.

Keçi sütü sabunu cildinizin ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olan laktik asitler gibi alfa-hidroksi asitlerle (AHA’lar) içerir. AHA’lar, ölü cilt hücrelerinin birbirine yapışmasına neden olan bağları kırar, bu durumda cildiniz daha parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

Keçi Sütü Sabunu Faydaları

Keçi Sütü Sabunu Faydaları

Keçi Sütü Sabunu Faydaları

Nazik ve Derinlenmesi Temizlik Sağlar

Keçi sütü sabunları, kimyasal deterjanlar veya zararlı kimyasal bileşikler içermeyen el yapımı sabunlardır. Bu sabun aşırı kuruluğa neden olmaz ve doğal içerikler bakımından zengindir. Aynı zamanda ölü hücreler arasındaki bağları parçalar ve cildin katmanını temizleyen alfa hidroksi asitleri içerir.

OKU  Epsom Tuzu: Yararları, Kullanım Alanları ve Zararları

Sağlıklı ve Beslenmiş Bir Cilt Sağlar

Keçi sütü A, B1, B6, B12, C, D, E vb. gibi farklı vitaminler içerir ve aynı zamanda çinko, bakır, demir, selenyum gibi farklı minerallerde içerir. Bunların dışında yağ asitleri de içerir. Bütün bunlar sadece vücudumuz için değil, aynı zamanda cildimiz içinde önemlidir. Keçi sütü sabunu cildin yüzeyinde bulunana katmana hızlı bir şekilde nüfuz eder ve dokuların her birine yeterince besin sunabilir. Kısacası keçi sütü sabunun kullanılması cildi hem besler hemde sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Cildi Yumuşak Tutar ve Nemlendirir

Keçi sütünün kendisi bile cilt tarafından kolaylıkla emilir ve cilde yumuşak ve nem kazandırır ve dahası uzun süre cildin yumuşak, pürüzsüz ve esnek kalması için nem koruması sağlar. İyi bir nemlendirici arıyorsanız keçi sütü sabunu sizler için çok iyi bir alternatif olabilir. Bu sabunun nemlendirme sağlamasının temel nedeni içerdiği proteinler, yağ asitleri ve gliserinlerdir. Sabunun kremsi dokusu cildin üst katmanına karışır ve hücreler arasında oluşan çatlak ve boşluklara ulaşarak harika bir yumuşaklık verir.

Tahriş ve iltihabı giderir

Keçi sütü sabununu düzenli bir şekilde kullanırsanız, cilt iltihabını ortadan kaldırabilirsiniz. Keçi sütünün içindeki yararlı yağ molekülleri güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca kimyasal bileşenler içermez. Böylece hassas cildi olan insanlar bile tahriş veya iltihaplanma endişesi duymadan kullanabilir.

Cilt Enfeksiyonlarını Hızla İyileştirir

Keçi sütü cildinizdeki kaşıntıları önleyebilir ve kızarıklıkları geçirebilir. Öte yandan, etkili bir şekilde anti-mikrobik etkiler sunar. Bu nedenle keçi sütünden yapılan bu sabun rosacea, egzama, sedef hastalığı ve deri iltihabı gibi deri hastalılarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Cildin pH dengesini korur

Keçi sütü sabunu cildin pH dengesini sağlar ve korunmasına yardımcı olur. Bunu sağlayan keçi sütü sabunun içerisinde bulunan ve insan vücuduna benzeyen kaprilik asit adında bir yağ asidi içeriğinden dolayıdır. Sonuç olarak bu sabun cildimiz için gerekli olan besin maddelerini sağlayabilir ve mikropların zararlarını başarılı bir şekilde önleyebilir.

Cilt  Kanserinden Korur

Keçi sütü sabununun yapılana araştırmalarda bol miktarda selenyum içerdiği kanıtlanmıştır. İçerdiği selenyumlar cildimizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak cilt kanserini uzak tutar.

OKU  Epsom Tuzu: Yararları, Kullanım Alanları ve Zararları

Hiç doğal keçi sütünden yapılmış bu sabunu kullanmayı düşündünüz? Keçi sütü sabunu kullandıktan sonra cildinizde gözle görülür bir fark olduğunu fark ettiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Keçi Sütü Sabunu Denemek İçin 5 Neden

Seçilebilecek çok sayıda sabun çeşidi vardır ve keçi sütü sabunu en çok kullanılanlardan biridir. Keçi sütü yüzyıllarca sabundan bir bileşen olarak kullanılmıştır. Cildin daha genç ve canlı görünmesine yardımcı olabilecek birçok yararı vardır. Ayrıca sert ve hasarlı cildi hem tedavi eder hemde sert olan cildi yumuşak hale getirir. Eğer halen keçi sütü sabununun sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz, hemen denemeyi düşünmeniz için bazı nedenler;

Sivilceyi Önler ve Tedavi Eder

Sağlık uzmanlarına göre, keçi sütü sabunu özellikle sivilce ve lekeleri tedavi etme gücüne sahiptir. Bu sabunun içerisinde bulunan süt proteinleri, sivilceye neden olan bakterilerinin büyümesini önler ve cildinizde bulunan kistik sivilce ve diğer sivilceleri de tedavi eder.

İnce Kokusu

Her ne kadar keçi sütünün kokusu çok beğenilmese de, keçi sütü sabununun kokusu rahatsız edici değildir, içerdiği farklı yap özleri sayesinde güzel bir kokusu vardır ve bu koku insanı yatıştırmaktadır

Makyaj

Keçi sütü sabunu mükemmel bir makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Bir kez yüze uygulanması yeterlidir, hemen uygulandığında makyajı hemen ortadan kaldırır. Birçok makyaj temizleyici cildi kurutan ve hasara yol açabilecek alkol ve sert kimyasallar içerir. Neden yüzünüze kimyasal içeren temizleyiciler kullanacaksınız ki, keçi sütü sabunu oldukça doğal ve yan etkileri olmayan alternatif bir makyaj temizleyicisidir.

Cildi Temizler

Keçi sütü sabunu cildi hem sıkılaştırır hemde güzel bir şekilde temizler. Bu sabunu yüzünüzde kullandığınızda asla kalıntı bırakmaz ve ılık suyla çabukça durulanır. Cildinizden kolaylıkla kayar ve çok iyi şekilde köpürür.

Tüm Cilt Tiplerine Uygundur

Keçi sütü sabunu, ciltteki kiri ve ölü cilt hücrelerini mükemmel bir şekilde temizler ve çoğu cilt tipi içinde uygundur. yumuşak ve doğal bir sabun olduğu için yan etkilerinden endişelenmenize gerek yoktur. Cildi rahatlatır ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Cildi kuru olanlar için harika bir alternatiflerden biridir.

Nem Kaynağıdır

Keçi sütü sabunu cilde nem sağlar ve cildin kurumasını önler. Ayrıca cildin zarar görmemesi için nem koruması oluşturmasına yardımcı olur. Kronik kuru cilt ile mücadele eden insanlar, sabunu düzenli olarak kullanırsa faydasını kesinlikle göreceklerdir. Keçi sütü sabunu sadece yüzler için değil, aynı zamanda dizler, dirsekler, eller ve ayak bilekleri gibi kuruması muhtemel alanlarda dahil kullanılabilir.

OKU  Epsom Tuzu: Yararları, Kullanım Alanları ve Zararları

Sivilce ve Esnek Bir Cilt İçin Ev Yapımı Keçi Sütü Sabunu

Toplam Süre: 20-30 dakika

Malzemeler

 • 1 adet keçi sütü sabunu veya 1 adet sabun bazı + 1 çorba kaşığı toz keçi sütü
 • 1 çay kaşığı organik rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı
 • 1/2 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1/4 çay kaşığı badem yağı
 • 1/4 çay kaşığı avokado yağı
 • 25 damla buhur esansiyel yağı
 • 25 damla lavanta esansiyel yağı
 • sabun kalıbı

Yapılışı

 1. Temiz, keskin bir bıçak ve temiz bir kesme tahtası kullanarak sabunu 1 inç’lik parçalar halinde kesin.
 2. Bir çift tencere kullanarak, sabun tabanının parçalarını yavaşça eritin. Bu arada, hindistancevizi yağı ekleyiniz.
 3. Sabun tamamen eritildiğinde, hindistancevizi, zeytin, badem ve avokado yağlarını ekleyin ve iyice karıştırın.
 4. Ateşten alın ve esansiyel yağları ekleyin. Ayrıca, bu noktaya kadar keçi sütü sabunu kullanmıyorsanız keçi sütü tozu ekleyebilirsiniz.
 5. Sabun kalıbına dökün.
 6. 24 saat soğumaya ve kurumaya bırakın.
 7. Sabunları kalıptan çıkarın ve istenirse daha küçük parçalar halinde kesin.

Keçi Sütü Sabununun Zararları

Keçi sütü sabunun her ne kadar çok faydaları olsa da, bazı zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Çok aşırı kullanıldığı taktirde ciltte alerji ve tahrişlere neden olabilir. Keçi sütü sabunu kullanmayı düşünüyorsanız bu sabuna karşı alerjinizin olup, olmadığını kendiniz bileklerinizde az da olsa deneyip test edebilirsiniz.

Keçi sütü sabununu satın almak istiyorsanız gratis, aktarlarda ve eczanelerden satın alabilirsiniz. Ancak bu sabunu alırken doğal ve organik olmasına dikkat ediniz. Son yıllarda bu sabunun faydalarının farkına varılmasıyla çok üretilmeye başlandı. Bu talep görmesinden dolayı sahteleri de üretilmeye başlandı. Eğer ucuz olarak görüyorsanız mutlaka bu sabunun orijinal olup, olmadığını sorunuz. Sahte ürünlerde pek koku yoktur ancak doğal keçi sütü sabununda koku yoğundur.

Soru & Cevap

Keçi sütü sabunu cildi beyazlatır mı?

Keçi sütü sabununun faydaları arasında cilde olan etkileri var ancak, cildi beyazlaştığına ilişkin herhangi bir bilgi ne yazık ki mevcut değildir. Düzenli kullandığınızda cildinizi korur ve lekeleri ortadan kaldırır. Ancak bu sabunu her gün düzenli kullandığınızda cildinizde bir beyazlama ortaya çıkabilir. Doğal ve gerçek keçi sabunu kullanmanızı öneriyoruz. Cildiniz için doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Keçi sütü sabunu gratis kullananlar nasıl yorumluyor?

İnternet üzerinde bulunan kadın forumlar ve bloglarında bu sabunla ilgili çeşitli araştırmalar yaptık ve kadınlar bu sabunun yüzü yumuşak yaptığını ve makyajı çok kolay çıkartığını söylüyorlar. Bazıları %100 bitkisel ve doğal olduğunu da söylüyor. Hatta kadın forumunda bir kadın bu sabun hakkında şunları söylüyor.

Keçi sütü sabunu ile ilk duşumu aldım. Çok güzel bir kokusu var, ayrıca cildi de hiç kurutmuyor. Ciltte bulunan yağları temizliyor.

Keçi sütü sabunu gratis fiyatı ne kadar?

Gratis’in resmi web sitesinde keçi sütü sabununun fiyatlarını inceledik ve fiyatı 6.95 TL civarındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yüsra dedi ki:

  Benim suratımda kızardı 3 gün boyunca sabah kalktığımda ve gece yatmadan önce kullandım suratımda kullandığım kısımlar kırmızı şu an ne olmuş olabilir geçer mi

  1. Ebru Aker dedi ki:

   Merhabalar ilk zamanlar hassas ciltlerde böyle etkilere neden olabilir zamanla geçecektir.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021