Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?

A+
A-

Global bir problem haline gelen sigara tüketimi hamile kadınlar için de büyük bir risk faktörü konumundadır. Gebelikte sigara içmenin bebeğe ve anneye verdiği tüm zararları hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Reklam
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Dünya üzerinde oldukça yaygınlaşmış ve çok büyük bir kitleyi etkisi altına almış bir problem olan sigara tüketimi ve sigara tüketimi nedeniyle ortaya çıkan vücut hastalıkları büyük problemler teşkil etmektedir.

Sigara bağımlısı kadınların yaklaşık olarak %60’ı gebelik dönemi boyunca sigara tüketimine devam etmektedir. Bu durumda hamilelikte sigara kullanımının ciddi bir toplumsal problem olduğu kanısına varmaktayız.

Gebelik sırasında sigara içmek hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sigaradan kaynaklanan zift, karbon monoksit gazı, nikotin ve dört bin kadar diğer zehirli madde solunum yolunun tamamına (üst, alt, bronşlar), kalbe, damarlara ve kana zarar vererek vücudun her bir hücresine kadar kötü etkiler yaratmaktadır.

Gebelik sırasında bebeğe bağlı olan göbek kordonu vasıtasıyla anne-bebek arasında kan akışı sağlanmaktadır. Annenin sigara ile birlikte vücuda aldığı tüm zararlı maddeler bu kordon vasıtasıyla bebeği de etkilemektedir.

Gebelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları

Sigara içerisinde bulunan nikotinin damar büzücü özelliği bulunmaktadır. Karbon monoksit gazı ise hücre derinliklerine inerek ağır tahribat oluşturur ve bebek gelişimini oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Oksijenin kanda taşınma oranını da iyice düşüren sigara tüketimi, bebeğe gidecek oksijen miktarını da düşüreceğinden bebeğin gelişimi çok kötü bir şekilde etkilenecektir.

Preaklampsi Riski

Tansiyonda yükselme, ödem oluşması, idrarda protein yükselmesi, görmede bulanıklık ile beraber hamilelik zehirlenmesi yaşama riski sigara ile artmaktadır. Böyle bir durumda hem anne hem de bebeğin hayatı risk altındadır.

Erken Doğum Riskini Artırır

Zamanında gerçekleşen doğumlar hamileliğin 38. ile 40. hafta arasında kabul edilmektedir. 38. haftadan daha önce gerçekleşen doğumlara erken doğum denmektedir. Sigara kullanımı da bu riski üst düzeye çıkarmaktadır.

Dekolman Plasentanın Erken Ayrılma Riski

Normalde doğum olacağı anda bebeğin doğumuyla birlikte plasenta ayrılma göstermektedir. Dekolman plasenta durumu ise bebek ana rahmindeyken doğum vakti gelmeden plasentanın ayrılması ve aşırı derecede kanama gerçekleşerek anne ve bebeğin ölüm riski ile karşılaşmasıdır.

Bebekte Gelişme Eksikliği

Sigara tüketimi nedeniyle bebeğe giden kan ve içerisindeki oksijen miktarı iyice azalacağından, bebeğin besin desteği kısılacak ve gelişiminde gerilikler oluşacaktır. Hem vucut hem de beyin gelişimi eksik olacağından problemler doğuracaktır.

Bebekte Solunum Problemi

Doğumdan sonra bebekte solunum problemi görülmesine respiratuar distres sendromu denmektedir. Bu sendromun oluşmasındaki en büyük neden gebelikteki sigara tüketimidir. Hamile anneler sigara tükettiğinde bebeğin akciğer gelişimi tamamlanamayacak ve doğduktan sonra solunum problemi yaşanacaktır.

Ani Ölüm Riski

Sigara içen anne adaylarında zaman içerisinde damarlarda tıkanıklık gibi problemler oluşabileceğinden, bebeğe giden damarlarda ani bir tıkanma sonucunda bebek ölümü gerçekleşebilir.

Membran Rüptürünün Erken Açılması

Doğum sırasında, su kesesi açılır ve doğumun ilk adımı başlar. Eğer bu su kesesi olması gerekenden çok önce açılırsa bebek içeride susuz kalacak ölüm gerçekleşecektir. Hamilelikte sigara içmek bu durumu tetiklemektedir.

Tansiyon Hastalığı

Nikotin, damarları daraltır ve kan akışının dengesini bozmaktadır. Zorlanan kalp daha fazla basınç uygulayacak ve kan basıncını bozarak tansiyon hastalığına neden olacaktır.

Sigara Süt Miktarını Azaltır

Gebelik dönemi boyunca sigara tüketmek hem anne sağlığı hem de çocuk sağlığı için oldukça kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu kötü durumlardan bir tanesi de bebek sağlığı için çok önemli olan anne sütünün azalması. Sigara içmek anne sütünün kalitesini düşürür ve miktarını azaltır.

Süt Kalitesini Düşürür

Lohusalık dönemi içerisinde sigaranın anne sütüne çok kötü etkileri bulunmaktadır. Sigara anne sütü içerisindeki besin değerlerini öldürdüğünden dolayı gebelikte ve doğumdan sonra kesinlikle tüketilmemelidir.

Reklam
Ebru ÖZEN
Ebru ÖZEN
Merhabalar benim adım Ebru, Mavi Oje sitesinde editörlük yapıyorum. Kadın sağlığı konusunda özgün makaleler üretiyorum. Farklı ve sağlık üzerine yazılarımla okuyucularımı bilgilendirmek ve doğru yola iletmek istiyorum. Yazılarım hakkında yorumlar yapabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.