Mavioje

Epsom Tuzu: Yararları, Kullanım Alanları ve Zararları

Epsom Tuzu: Yararları, Kullanım Alanları ve Zararları

Epsom tuzu birçok hastalık için tedavi edici popüler bir ilaçtır. İnsanlar bu tuzu kas ağrısı ve stres gibi sağlık sorunlarını hafifletmek için kullanıyorlar. Ayrıca uygun fiyatlı, kullanımı kolay ve zararsızdır. Bu makale, yararları, kullanımları ve yan etkileri de dahil olmak üzere Epsom tuzu hakkında genel bir makale hazırladık.

Epsom tuzu nedir?

Epsom tuzu ayrıca magnezyum sülfat olarak da bilinir. Magnezyum, kükürt ve oksijenden oluşan kimyasal bir bileşiktir. Epsom ismi keşfedildiği yer olan İngiltere’nin Surrey kentindeki Epsom kasabasından alır. Ne kadar içinde tuz kelimesi geçse de Epsom tuzu sofra tuzundan tamamen farklı bir bileşiktir. Tuz olarak adlandırılmasının temel nedeni kimyasal yapısından dolayıdır.

Epsom tuzu sofra tuzuna benzeyen bir görünüme sahiptir. Bazı bölgelerde ”banyo tuzu” olarak da biliniyor. Her ne kadar sofra tuzuna benzese de tadı belirgin bir şekilde faklıdır. Epsom tuzu oldukça acıdır ve tadı da hiç hoş değildir.

Bazı insanlar tuzu suda çözerek ve bunu da içip tüketiyorlar. Ancak epsom tuzunu tadı nedeniyle muhtemelen tüketmek istemezsiniz.

Yüzlerce yıldır, bu tuz kabızlık, uykusuzluk ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Ancak bu faydaları yeterince araştırılmamıştır. Epsom tuzunu eczanede ve çoğu şifalı bitkiler satan yerlerde bulabilirsiniz. Ayrıca kozmetik satan yerlerde de bulunabilir.

Kısaca Özet: Epsom tuzu banyo tuzu veya magnezyum sülfat olarak da bilinir. Sağlığa olan faydalarının olduğuna inanılan mineral bir bileşiktir.

Epsom Tuzu nasıl çalışır?

Epsom tuzu suda eritildiğinde, magnezyum ve sülfat iyonlarını serbest bırakır. Serbest bırakılan bu parçacıklar cildiniz tarafından emilerek, bedeniniz için önemli olan magnezyum ve sülfat eksikliği tamamlanabilir. Epsom tuzunun en yaygın kullanıldığı alanlar banyolardır. Banyolarda çözündüğü için ciltler için iyi gelmektedir. Ancak bu konuda yeterli araştırmalar mevcut değildir.

Ayrıca epsom tuzu kozmetik alanında da kullanılabilir yada ağızdan magnezyum takviyesi ve müshil olarak alınabilir.

Özet: Epsom tuzu suda erir ve sıklıkla banyolarda kullanılır yada kozmetik alanında da kullanılabilir. Fakat vücudunuzun mineralleri cilt yoluyla emebildiğine ilişkin bir kanıt yoktur.

OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Doğal Rahatlamanın Adresi

Epsom Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Bazı sağlık uzmanları da dahil olmak üzere birçok insan, Epsom tuzunun terapotik olduğunu iddia ediyor ve bu tuzun çeşitli durumlar için alternatif bir tedavi olarak kullanıyor.

Magnezyum sağlar

Magnezyum vücutta en bol bulunan dördüncü mineraldir. Önemli kalsiyumlar içerisinde yer alır. Ayrıca kalbinize ve sinir sisteminize fayda sağlayan 325’ten fazla biyokimyasal reaksiyona karışmaktadır. Ne yazık ki birçok insan yeterli miktarda magnezyum tüketmiyor.

Güzel Gülüşler Sağlar

Epsom tuzuyla dişlerinizi fırçalarsanız dişleriniz bembeyaz olacaktır. Ayrıca dişlerinizin haricinde bu tuzu boğaz ve ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz.

Cilde İyi Gelir

Bu tuz özellikle kuru ciltler için iyi gelir ve cildi yumuşatır, cildi besler. Daha iyi bir fayda almak istiyorsanız epsom tuzunu zeytinyağı ile karıştırın ve öyle uygulayınız. Ayrıca farelerden bıktıysanız epsom tuzuyla farelerden kurtulabilirsiniz. Farelerin bulunduğu bölgeye epsom tuzu serperseniz, fareler bu tuzun kokusundan rahatsız olur ve o bölgeden uzaklaşır.

Uykuyu Düzenler ve Stresi Azaltır

Yeterli miktarda alınan magnezyum seviyeleri uyku ve stresi düzeltir, çünkü magnezyum beyninizin uykuya neden olan ve stresi azaltan örotransmiterler üretmesine yardımcı olur.

Magnezyum ayrıca vücudunuzun uykuyu destekleyen bir hormon olan melatonin üretmesini de yardımcı olur. Düşük olan magnezyum seviyeleri uyku kalitesini ve stresi olumsuz bir yönde etkileyebilir. Hatta bazı insanlar epsom tuzu banyosu yapmanın, vücudunuzun magnezyumun ciltten emilimini sağlayacağını ve çeşitli sorunları gidereceğini düşünüyorlar.

Epsom tuzu banyoları tıpkı sıcak banyolar gibi rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Kabızlığı Önler

Magnezyum genellikle kabızlığı önlemek ve tedavi etmek amacıyla kullanılır.Kabızlığın giderilmesinde magnezyum ağız yoluyla alınır. Bununla birlikte epsom tuzu kullanmak etkilidir ve doğal bir müshil olarak görev yapar.

Ambalajın üzerindeki talimatlara göre su ile ağızdan alınabilir.

Yetişkinlerin genellikle bir seferde 2-6 çay kaşığı (10-30 gram) epsom tuzu almaları, en az 8 ons (237 ml) suda eritmeleri ve bunu hemen tüketmeleri tavsiye edilir. 30 ila 6 saat arasında müshil olarak etkisini hissedeceksiniz. Uuzun süreli oalrak kullanılmamalıdır, ara sıra müshil olarak kullanılabilir.

Ağrı ve Şişliği Azaltır

Diğer bir yaygın iddia, Epsom tuzunun ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olmasıdır. Birçok kişi Epsom tuzu banyosu yapmanın fibromiyalji ve artrit belirtilerini iyileştirdiğini söylemiştir. Ancak böyle bir faydasının olmasını sağlayan magnezyumdur, çünkü fibromiyalji ve artritli belirtilerini yaşayan bu kişilerde bu mineral eksiktir.

OKU  Keçi Sütü Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fibromiyaljili 15 kadından birinde yapılan bir çalışmada, cilde magnezyum klorür uygulanmış ve ağrı belirtileri azalmıştır.

Özet: Epsom banyo tuzlarının faydaları ne yazık ki yeterince araştırılmamıştır. Öte yandan ağız yoluyla alınan magnezyum takviyeleri, uyku, stres, sindirim ve ağrı sorunlarını hafifletmektedir.

Vücut Dayanıklılığını Arttırır.

Bazı insanlar Epsom tuzu banyosu yapmanın kas ağrısını azaltabileceğini ve krampları hafifletebileceğini iddia ediyor. Vücut dayanıklılığını ve performasını arttırır ve iyileşmeyi de sağlar. Yeterli miktarda alınan magnezyum miktarı egzersiz için faydalıdır, çünkü magnezyum vücudunuzun glikoz ve laktik asit kullanımına yardımcı olur.

Sıcak bir banyoda rahatlamayı sağlar ve ağrılı kasları yatıştırmaya yardımcı olabilir ancak bu tuzla yapılan banyoda vücudun magnezyumu emdiğine dair bir kanıt yoktur. Ancak ağız yoluyla magnezyum takviyesi kasları rahatlatır ve bir rahatlama sağlar.

Sporcuların magnezyum seviyeleri genellikle düşüktür bunu bilen sağlık çalışanları sporcuları en iyi seviyeye getirmek için magnezyum takviyesi almalarını sağlarlar.

Her ne kadar magnezyum egzersiz için faydalı olsa da, kondisyonu arttırmak için banyo tuzu kullanımı iyi araştırılmamıştır. bu noktada sözde faydalar insanların söyledikleridir.

Epsom Tuzunun Zararları ve Yan Etkileri

Epsom tuzu genellikle güvenli ancak yanlış kullanırsanız ortaya çıkabilecek birkaç olumsuz etkisi vardır. Bu olumsuz etki sadece ağızdan alındığında ortaya çıkmaktadır. Her şeyden önce bu tuzun içerisinde bulunan magnezyum sülfatın müshil etkisi olabilir. Aşırı şekilde tüketildiği zaman ishal, şişkinlik veya mide sorunlarına neden olabilir.

Müshil olarak kullanıyorsanız, sindirim rahatsızlığını azaltabilecek kadar bol su içtiğinizden emin olunuz. Ayrıca asla doktorunuza danışmadan önerilen dozajdan fazlasını almayınız.

Fazla miktarda alınan epsom tuzları magnezyum doz alımına neden olmaktadır. Bu durumda mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve vücutta kızarıklıklar gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çok aşırı durumlarda, magnezyum doz aşımı yapıldığında kalp problemlerine, komaya, felce ve hatta ölüme neden olabilir. Bu konuda duyarlı olun ve doktorunuzun sizlere önerdiği doz miktarınca kullanın.

Alerjik reaksiyon belirtileri veya diğer ciddi yan etkilerle karşılaşırsanız doktorunuza danışınız.

Özet: Epsom tuzunda ki magnezyum sülfat, ağız yoluyla alındığında yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden korunmak istiyorsanız uygun dozajından kullanınız.

OKU  Ümraniye Masaj Salonu: Stresinizi Azaltmak ve Rahatlamak İçin Mükemmel Bir Mekan

Epsom Tuzu Nasıl Kullanılır?

İşte Epsom tuzu kullanmanın en yaygın yollarından birkaçı.

Banyo

Epsom tuzu en yaygın olarak banyolarda kullanılmaktadır. Bunu yapmak için standart bir küvete 2 bardak (yaklaşık 475 gram) Epsom tuzu ekleyin ve bu küvete 15 dakika boyunca giriniz. Epsom tuzunun daha hızlı çözünmesini istiyorsanız akan suyun altına koyabilirsiniz. Sıcak banyolar rahatlatıcı olurken halihazırda epsom tuz banyosunun yararları hakkında çok kanıt yoktur.

Güzellik

Epsom tuzu cilt ve saç için bir güzellik ürünü olarak kullanılabilir. Bu tuzun bir kısmını elinize alın ve cildinize yavaşça masaj yapınız.

Bazı insanlar, gözenekleri temizlemeye yardımcı olabileceğinden yüz yıkamaya faydalı  olduğunu iddia ediyorlar.

Sadece 1/2 çay kaşığı (2,5 gram) tuz ile kendi kreminizi birleştirin ve cildinize masaj yapın.

Ayrıca bu tuz saç kremini de eklenebilir ve bu karışım saçınıza hacim kazandırmaya yardımcı olabilir. Bu karışımı 20 dakika boyunca saçınızda bekletin ardından durulayın.

Bu kullanımlar tamamen insanlar tarafından uygulanmış olup, herhangi bir çalışma ile desteklenmemiştir.

Müshil

Epsom tuzu, bir magnezyum takviyesi veya bir müshil olarak ağızdan alınabilir. Çoğu sağlık uzmanı günde 2-6 çay kaşığı (10-30 gram) suda eritilmiş, yetişkinler için maksimum olarak tüketilmesini önermektedir.

Genellikle çocuklar için yaklaşık 1-2 çay kaşığı (5-10 gram) yeterlidir. Ancak dozların ayarlanmasını doktorlara bırakınız kendi başınıza doz artırımını yapmayınız.

Ağız yoluyla epsom tuzu almaya başladıysanız yavaşça başlayın. İlk önce 1-2 çay kaşığı (5-10 gram) tüketmeyi deneyin ve sonraki günlerde dozu gereken miktarda artırın.

Herkesin magnezyum ihtiyacının farklı olduğunu unutmayın. . Vücudunuzun nasıl tepki gösterdiğine ve tam olarak ne için kullandığınıza bağlı olarak önerilen dozdan daha fazla veya daha azına ihtiyacınız olabilir.

Son olarak epsom tuzu tüketecekseniz herhangi bir ilave koku veya renk içermeyen, saf tamamlayıcı epsom tuzu kullandığınızdan emin olun.

Özet: Epsom tuzu banyolarda çözülebilir ve bir güzellik ürünü olarak kullanılabilir. Magnezyum takviyesi veya müshil olarak su ile de tüketilebilir.

Sonuç

Epsom tuzu, ek olarak alındığında magnezyum eksikliği veya kabızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Ayrıca bir güzellik ürünü veya banyo tuzu olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte epsom tuzu genellikle güvenlidir ve kullanımı da kolaydır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021