Mavioje

Enerji İçeceği Nedir? Yararları ve Zararları

3.853
Enerji İçeceği Nedir? Yararları ve Zararları

Enerji içeceği enerjinizi, uyanıklığınızı ve konsantrasyonunuzu arttırmayı amaçlar. Her yaştan insan enerji içeceklerini tükettiği için gün geçtikçe bu içecek yaygınlaşmaktadır. Ancak bazı sağlık uzmanları, enerji içeceklerinin birçok insan için zararlı olabileceği konusunda uyarı da bulunmuşlardır..

Bu makalemizde enerji içeceği hakkında kapsamlı bir inceleme yaparak enerji içeceklerinin yararlarını ve zararlarını tartışacağız.

Enerji İçeceği Nedir?

Enerji içeceği, enerji ve zihinsel performansı artırmak için çeşitli bileşenleri içeren içeceklerdir. Neredeyse tüm enerji içecekleri, beyin fonksiyonunu uyarmak ve uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırmak için kafein içerirler. Bununla birlikte, kafein miktarı üründen ürüne değişir. Aşağıda tabloda bazı popüler enerji içeceklerinin kafein miktarlarını göstermektedir.

Red Bull: Ürün Boyutu: 8,4 oz (250 ml) | Kafein İçeriği: 80 mg

AMP Enerji İçeceği: Ürün Boyutu: 16 oz (473 ml) | Kafein İçeriği: 142 mg

Monster Enerji İçeceği: Ürün Boyutu: 16 oz (473 ml) | Kafein İçeriği: 160 mg

Rockstar Enerji İçeceği: Ürün Boyutu: 16 oz (473 ml) | Kafein İçeriği: 160 mg

NOS Enerji İçeceği: Ürün Boyutu: 16 oz (473 ml) | Kafein İçeriği: 160 mg

Bu tablodaki tüm kafein bilgileri, üreticinin resmi web sitesinden alınmıştır. Kafein bilgilendirici sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Enerji içecekleri ayrıca tipik olarak başka bileşen de içerir. Kafein dışındaki en yaygın bileşenlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Şeker: Genelde enerji içeceğindeki ana kalori kaynağıdır, ancak bazıları şeker içermez ve düşük karbonhidratlıdır.
  • B vitaminleri: Yediğiniz yemeğin vücudunuzun kullanabileceği enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar.
  • Amino asit türevleri: Örnekler, taurin ve L-karnitindir. Her ikisi de vücut tarafından doğal olarak üretilir ve çeşitli biyolojik işlemlerde rol oynar.
  • Bitkisel ekstreler: Guarana muhtemelen daha fazla kafein katmakta olup, ginsengin beyin fonksiyonu üzerinde olumlu etkileri olabilir

Kısaca Özet: Enerji içeceği, enerji ve zihinsel performansı artırmak için üretilmiştir. Kafein, şeker, vitamin, amino asit türevleri ve bitkisel özler gibi bileşenleri de içerir.

Enerji İçeceği Beyin İşlevini Geliştirebilir

İnsanlar enerji içeceklerini çeşitli nedenlerle tüketiyorlar. Enerji içeceklerinin en popüler yararlarından biri beyin fonksiyonlarını iyileştirip zihinsel uyanıklığı artırmasıdır.

OKU  Panto 40 Mg Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Peki yapılan araştırmalar gerçekten enerji içeceklerinin bu faydayı sağladığını gösteriyor mu? Yapılan birçok araştırma, enerji içeceklerinin hafıza, konsantrasyon ve reaksiyon süresi gibi beyin fonksiyonu ölçümlerini iyileştirebileceğini ve zihinsel yorgunluğu azaltabileceğini doğrulamaktadır.

Red Bull adlı enerji içeceği ile yapılan özel bir çalışmada bu içeceğin hem konsantrasyonu hem de belleği yaklaşık % 24 arttırdığı ortaya çıkmıştır. Birçok araştırmacı, beyin fonksiyonundaki bu artışın yalnızca kafein ile ilgili olduğunu düşünürken, bazıları da enerji içeceklerinde kafein ve şeker bileşeninin etkili olduğunu düşünmüştür.

Kısaca Özet: Birçok araştırma, enerji içeceklerinin zihinsel yorgunluğu azaltabildiğini ve hafıza, konsantrasyon ve reaksiyon süresi gibi beyin fonksiyonu ölçümlerini iyileştirdiğini göstermiştir.

Enerji İçeceği Yorgunluklara İyi Gelmektedir

İnsanların enerji içeceğini tüketmelerinin bir başka nedeni de, uykusuz ya da yorgunluklarından kurtulmak istemeleridir. Uuzun ve gece geç saatlerde yapılan yolculuğa çıkan sürücüler, direksiyon başındayken uyanık kalmak için sık sık enerji içeceklerini kullanırlar.

Sürüş simülasyonları kullanılarak yapılan birçok çalışmada, enerji içeceklerinin uykusuzluk çeken sürüüclerde bile sürüş kaliteisini artırabileceğini ve uykuluk seviyesini azaltabileceğini ortaya çıakrmıştır.ç

Benzer şekilde, çoğu gece vardiyasında çalışan işçiler, çoğu insanın uykuda olduğu saatlerde iş gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olmak için enerji içeceklerini kullanır. Her ne kadar enerji içecekleri bu çalışanalrın uyanık kalmasına yardımcı olsa da, bu işçilerin sonraki dönemlerde uyku kalitesinde düzensizlikler ortaya çıkmıştır.

Kısaca Özet: Enerji içeceği insanların yorgunluklarını ortadan kaldırabilir ve rahat çalışmalarına ortam hazırlayabilir. Ancak sonraki dönemlerde insanların uyku düzeninde bozulmalar ortaya çıkabilir.

Enerji İçeceği Bazı Kişilerde Kalp Sorunlarına Neden Olabilir

Araştırmalar, enerji içeceklerinin beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve yorgun olduğunuzda uyanık kalmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.  Bununla birlikte enerji içeceklerinin kalp problemlerine de yol açabileceği konusunda iddialar da vardır.

Yapılan bir başka çalışmada enerji içeceği tüketen insanların kan basınçlarının ve kalp atış hızlarının arttığı görülmüştür. Bu durumda önemli kan damarı fonksiyonlarını azaltmaktadır. Uzmanlar genellikle enerji içeceği kullanımıyla ilişkili olan kalp sorunlarının aşırı kafein alımının bir sonucu olduğuna inanmaktadır.

Bu mantıklı gözükmektedir, çünkü enerji içecekleri içtikten sonra ciddi kalp sorunları yaşayan birçok kişi günde üçten fazla enerji içeceği tüketiyor ya da enerji içecekleriyle alkolü karıştırıyordu.

Öncesinde kalp hastalığınız varsa, enerji içeceklerini kullanırken dikkatli olmanız gerekebilir, ancak bunları zaman zaman az miktarlarda tüketmek daha doğru bir davranış olabilir. Kalp sağlığınızda herhangi bir sorun yoksa enerji içecekleri kalp sorunlarına neden olmayacaktır.

OKU  Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır?

Kısaca Özet: Birkaç kişi çok fazla kafein ile enerji içeceğini birlikte tüketip alkolle karıştırdığı için kalp problemleriyle karşılamışlardır.

Bazı Şekerli Çeşitleri

Enerji içeceklerinin çoğu büyük miktarda şeker içerir. Bu kadar fazla şekeri tüketmek kan şekerinin yükselmesine neden olacaktır, ancak kan şekerinizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız veya şeker hastalığınız varsa, özellikle enerji içeceklerine karşı dikkatli olmalısınız.

Çoğu enerji içeceği gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesi, özellikle diyabetiniz varsa, sağlığınız için zararlı olabileceği gibi kan şekerinizin de yükselmesine de neden olabilir. Kan şekeri yükselmeleri, hemen hemen her kronik hastalığın gelişiminde rol oynayan oksidatif stres ve iltihaplanma ile ilişkilendirilmiştir.

Ancak şeker hastası olmayan kişiler bile enerji içeceğini tüketirken şekerden dolayı nedişe duymaları gerekebilir. Neyse ki birçok enerji içeceği üreticisi şu anda ya şekerin altında olan ya da tamamen şekeri kaldıran ürünler üretmektedir. Üretin bu enerji içecekleri şeker hastalığı olan veya düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler için daha uygundur.

Kısaca Özet: Şeker hastalığı olan kişiler, kan şekerindeki zararlı yükselmelerden kaçınmak için enerji içeceklerinin düşük yada şekersiz versiyonlarını tercih etmelidir.

Enerji İçecekleri ve Alkolün Karıştırılması Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açar

Enerji içeceklerini alkolle karıştırmak , genç yetişkinler ve üniversite öğrencileri arasında inanılmaz derecede popülerdir. Bununla birlikte, bu önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kafeinin enerji içeceklerinde uyarıcı etkileri, alkolün depresif etkilerini geçersiz kılabilir.  Bu durum  alkolün etkisi geçse bile halen kendinizi az da olsa sarhoş hissetmenize neden olabilir. Bu karışım çok rahatsız edici olabilir. Alkol ile birlikte enerji içeceği tüketen insanlar daha fazla alkol tüketme eğitimine girmektedirler. Ayrıca içkili bir şekilde araba kullanma olasılıkları ve alkol ile ilgili yaralanma durumları da oldukça fazladır.

403 genç Avustralyalı yetişkinin bir çalışması insanların alkolle karıştırılmış enerji içecekleri içtiklerinde, yalnızca alkol içtikleri zamana kıyasla kalp çarpıntısı yaşama ihtimalinin 6 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Yine de birçok kişi enerji içeceklerini ve alkolü kendi başlarına karıştırmaya devam ediyor. Yukarıda yazdığımız nedenlerden dolayı alkolle karıştırılmış enerji içeceklerinin tüketilmesi önerilmez.

Çocuklar veya Gençler Enerji İçeceği İçmeli Mi?

Tahminlere göre 12-17 yaş arasında çocukların % 31’i enerji içeceklerini tüketiyor. Fakat Amerikan Pediatri Akademisi tarafından 2011 yılında yayınlanan önerilere göre, enerji içecekleri çocuklar veya gençler tarafından tüketilmemelidir.

Bunun nedeni enerji içeceklerinde bulunan kafeinin, çocukları ve gençleri maddeye bağımlı olma veya bağımlı olma riski altında bırakmaları ve ayrıca gelişmekte olan kalp ve beyin üzerinde olumsuz etkiler olduğundan dolayıdır.

OKU  Kişisel Bakımda Yerli Marka; Eyüp Sabri Tuncer

Uzmanlar ayrıca, bu yaş için kafein sınırlarını belirleyerek, gençlerin günlük 100mg’dan fazla kafein tüketmemesini ve çocukların günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1,14 mg’dan daha az kafein tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Bunu örnekleyecek olursak 12 yaşında veya daha küçük olan ve kilosu 34 ila 75 arasında olan çocuk yaklaşık 85 mg kafein tüketmelidir.

Kısaca Özet: Kafeinin olumsuz etkileri nedeniyle, önde gelen sağlık kuruluşları çocuklarda ve gençlerde enerji içeceklerinin kullanımını önermemektedirler.

Enerji İçeceği İçen Var mı? Ne Kadar Çok?

Sağlıkla ilgili endişelerin birçoğu, enerji içeceklerinin içerdikleri kafein içeriğine dayandırılmaktadır. Önemli bir bilgi verelim, yetişkinlerin günde 400 mg’dan fazla kafein tüketmemesi önerilir. Enerji içecekleri tipik olarak 8 ons (237 ml) başına yaklaşık 80 mg kafein içerir; bu ortalama bir kahveye oldukça yakındır.

Önemli bir sorun var, birçok enerji içeceği 8 onstan (237 ml) daha büyük kaplarda satılmaktadır. Ayrıca birkaç enerji içeceği, gram başına yaklaşık 40 mg kafein içeren doğal bir kafein kaynağı olan guarana gibi bitkisel özler de içerir.

tükettiğiniz enerji içeceğinin türüne ve boyutuna bağlı olarak, bir günde birden fazla enerji içeceği tüketirseniz, önerilen kafein miktarını aşabilirsiniz. Bazen bi,r enerji içeceği içmenin herhangi bir zararı olmasa da günlük rutinizin bir parçası olarak enerji içeceklerini tüketmekten kaçınmak akıllıca olacaktır.

Enerji içeceklerini tüketmeye karar verirseniz, günde en fazla 16 ons (473 ml) standart enerji içeceği ile bunu sınırlayın veya aşırı kafein almamak için diğer tüm kafeinli içecekleri sınırlandırmaya çalışın.

Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar be gençler enerji içeceklerinden tamamen kaçınmalıdır.

Kısaca Özet: Bazen enerji içeceği içmenin sorunlara yol açma olasılığı yoktur. Potansiyel zararını azaltmak için, tüketiminizi günlük 16 ons (473 ml) ile sınırlayın ve diğer tüm kafeinli içeceklerden kaçının.

Sonuç

Enerji içecekleri, beyin fonksiyonlarını artırarak ve yorgun ya da uykusuz olduğunuzda çalışmanıza yardımcı olarak birtakım faydalardan bazılarını sunabilir. Bununla bilikte özellikle aşırı kafein alımı, şeker içeriği ve bunların alkolle karıştırılması ile ilgili, enerji içecekleri ile ilgili bazı sağlık koşulları vardır.

Enerji içeceklerini içmeyi düşünüyorsanız bunu günde 16 ons yani 473 ml ile sınırlayınız. Ek olarak çok fazla kafein alımınından etkilenmemek için diğer kafeinli içeceklerden uzak durunuz.

Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve gençler dahil olmak üzere bazı insanlar, enerji içeceklerinden tamamen kaçınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ziya dedi ki:

    Teşekkürler Ebru hanim

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021