Mavioje

Dikkat Çeken Bir CV İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

782
Dikkat Çeken Bir CV İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Cv hazırlama konusu hem işe girecek olan aday için hem de işe alım yapan kurum için önemli bir aşama olarak karşımıza çıkıyor. İş verenler cvleri incelerken işe en uygun olacak kişileri seçmeye özen gösterirler. İşe girmek isteyen adaylar ise cv hazırlama konusunda bazı hususlara dikkat etmeleri gerekir. Bu konulara yazının devamında detaylı olarak yer verilecektir. Verilen hususlara dikkat edilirse daha çekici bir cv hazırlamak mümkün hale gelir.

CV Oluşturma Adımları 

Bu bölümde cv hazırlama adımları hakkında bilgilere değinilecektir. Cv hazırlama adımlarına dikkat ederseniz büyük bir oranda dikkat çeken bir cv hazırlamış olacaksınız. Ayrıca cv hazırlama robotu kullanarak da kolayca özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

Ön yazı hazırlamak: Ön yazı bölümü yazıyı okuyanın fazla zamanını almayacak kısa ve öz bir şekilde yazılmalıdır. Bu bölümde kısa ve yalın bir dil tercih edilmelidir. Uzun soluklu cümleler kurmak yanlış olacaktır.

Fotoğraf: Cvye fotoğraf eklemek önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Fotoğraf eklenmemiş bir cv boşuna hazırlanmıştır denilebilir. Eklenecek fotoğrafın resmî ve ciddi olan vesikalık eklemek doğru olacaktır.

Eğitim bilgileri: Eğitim bilgilerinin cvye eksiksiz olarak eklenmesi gerekiyor. Okuduğunuz okulları ilk okuldan en son mezun olduğunuz okula kadar sırasına göre cvye eklemelisiniz. Okullara başlama ve bitiş tarihlerini de not etmekte fayda vardır. Bu bölüm insan kaynaklarının da en çok dikkat ettiği bölümdür. Aldığınız başarı belgelerini ve varsa ödüllerinizi bu bölüme ekleyebilirsiniz.

İş tecrübeleri: işe alım sürecinde en belirleyici konulardan birisi de iş tecrübeleridir. En son çalıştığınız iş yerinden geriye doğru olacak şekilde sıralamak doğru olacaktır. Çalışma sürelerinin belirtilmesi en önemli adımlardan birisidir. İşe başlama ve bitiş tarihleri mutlaka belirtilmelidir.

OKU  Her Evin İhtiyacı Televizyon Ünitesi

Referanslar: Referans bölümü bir cvde iş verenlerin ve insan kaynaklarının önemle araştırdığı bölümlerin başında geliyor. Önceki iş yerinden yönetici veya akademisyenleri referans olarak göstermek daha doğru bir adım olacaktır. Bu kişilerin resmî kurumsal adreslerini ve mail adreslerini referans iletişim kısmına eklemek daha ciddi ve doğru olur.

Yabancı dil: Bu alanda dürüst olmanız gerekiyor. Dil seviyenizi doğru belirtmeniz sizi mülakat esnasında zor durumlara düşmekten koruyacaktır. Bazı iş yerleri mülakat esnasında yabancı dil seviyesini ölçmek için bazı sorular sorabiliyor.

Bilgisayar bilgisi: Cvde bilgisayar bilgisi bölümüne deneyimlemiş olduğunuz bilgidayar programlarını yazmanız bilgisayar bilgim var yazmanızdan daha güven verici ve işe alım sürecinize daha faydalı olacaktır.

Hobiler: Bu bölümde kendi cümlelerinizle severek yaptığınız aktivitelerden bahsederek iş vereninizin sizin kişiliğiniz hakkında fikir sahibi olmasına yardım edebilirsiniz.

Yukarıda verilen maddelerde cv hazırlama adımlarına değinilmiştir.

Dikkat Çeken Bir CV İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat çeken bir cv hazırlamak için yukarıda verilen cv hazırlama aşamalarında dikkat etmeniz gereken konulara değinmek yerinde olacaktır.

Öncelikle yazının giriş kısmı olan ön yazı hazırlamada anlatım bozuklukları yapmamaya özen göstermek gerekiyor. Ayrıca yazım kurallarına dikkat etmek, imla kurallarına özen göstermek gerekiyor.

Cvye fotoğraf ekleme kısmında erkeklerin kravat ve gömlek giymeleri kadınların ise daha sade kıyafetler tercih etmeleri yararlarına olacaktır. Cvde dikkat edilmesi gerekenlere maddelerde de detaylı değinilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mavioje.com Tüm hakları saklıdır. ©2021